Badanie słuchu przeprowadza się u noworodków zaraz po urodzeniu, w celu wykrycia ewentualnych nieprawidłowości. Wykorzystywane są do tego tzw. badania przesiewowe. Wady słuchu są powszechnie diagnozowane także w kolejnych latach życia dziecka. Jedną z nich jest niedosłuch.
Niedosłuch u dziecka – jak można go wykryć?
Niedosłuch jest zaburzeniem związanym z nieprawidłowym przewodzeniem lub odbieraniem dźwięków. Może mieć różny stopień nasilenia, zarówno łagodny, jak i prowadzący do całkowitej głuchoty. Istotne jest, aby bardzo szybko wykryć nieprawidłowości dotyczące słuchu u dziecka i wdrożyć odpowiednie leczenie. Pomagają w tym badania przesiewowe u noworodków oraz ocena słuchu w ramach bilansu zdrowia wykonywana w trakcie rutynowych kontroli u pediatry.
O niedosłuchu lekkim można mówić wtedy, gdy próg słyszenia to 25-50 dB. W przypadku całkowitej głuchoty czynnik ten wzrasta powyżej 110 dB.
Z jakiego powodu występuje niedosłuch u dziecka?
Przyczyn niedosłuchu u dzieci jest wiele, ale do najczęstszych należą wrodzone wady słuchu, zamknięcie przewodu słuchowego przez woskowinę lub inne ciało obce, zapalenie ucha środkowego lub jego uraz. Wystąpić może także wada wrodzona ślimaka, zaburzenia ukrwienia ucha wewnętrznego, uszkodzenie ośrodków słuchowych w mózgu czy choroby genetyczne m.in. zespół Downa, zespół Noonan czy zespół Alporta.
Niedosłuch u dziecka – podstawowa diagnostyka
Istotne jest, aby niedosłuch u dziecka został zdiagnozowany jak najwcześniej, najlepiej już na oddziale neonatologii zaraz po urodzeniu. Prostym badaniem o dużej precyzji jest rejestracja otoemisji akustycznych. Pozwala wstępnie wykryć problem ze słuchem u dziecka, co jest podstawą do dalszych badań.
Kolejnym etapem diagnostyki jest badanie wykonywane przez sondę z miniaturowym mikrofonem, która wprowadzana jest do ucha. Wysyła krótkie dźwięki, a odpowiednia słuchawka rejestruje czy występuje prawidłowa emisja zwrotna dźwięku. Lekarz otrzymuje wynik na komputerze w postaci wykresu.
Każdy niepokojący sygnał należy zbadać i nie należy go bagatelizować. Trzeba zabierać dziecko na kontrole, jeżeli tylko pojawiły się w badaniach jakiekolwiek przesłanki, że w przyszłości mogą wystąpić problemy ze słuchem. W trakcie bilansu zdrowia dziecka dokonuje się oceny rozumienia szeptu z odległości 6 m. Jeżeli dziecko jest w stanie usłyszeć taki dźwięk, jego słuch jest prawidłowy. Jeżeli nie, konieczne jest skracanie odległości i ustalanie, z jakiej usłyszy. Jeżeli słyszy od 5 do 3 m, powstało niewielkie upośledzenie słuchu. Poniżej 3 m diagnozowane jest znaczne upośledzenie słuchu, z dużym stopniem uszkodzenia.
Jak leczy się niedosłuch u dziecka?
W leczeniu niedosłuchu u dzieci stosowany jest aparat słuchowy, który umożliwia poprawę jakości słyszenia i wyprostowanie wielu wad. Urządzenie jest niewielkie, mieści się w małżowinie usznej i w żaden sposób nie przeszkadza dziecku w zabawie. Zapytaj o aparat słuchowy dla dzieci w gabinecie protetyki Strefa Słuchu.