Ogrody zimowe od dziesięcioleci są znane w krajach zachodnich. W ostatnich latach robią się coraz bardziej popularne również w naszym kraju. Duże przeszklenia oraz bujna roślinność pozwalają cieszyć się słońcem nawet podczas krótkich, zimowych dni. Co jeszcze może zaoferować nam ogród zimowy?
Słoneczny dzień w środku zimy
Mimo globalnego ocieplenia i coraz krótszych mroźnych okresów, Polska wciąż znajduje się w umiarkowanej strefie klimatycznej. Oznacza to, że możemy cieszyć się piękną pogodą przez zaledwie kilka miesięcy w roku. Pozostały czas upływa nam pod wyzwaniem chłodnej, jesienno-zimowej aury, która nie zachęca do wyściubiania nosa za drzwi domu. Jest jednak sposób, by wprowadzić nieco słońca i radości do domu, nawet w chłodne, zimowe popołudnia. Chodzi oczywiście o ogród zimowy.
Jest to rozwiązanie coraz chętniej stosowane przez inwestorów nie tylko w nowoczesnych domach jednorodzinnych, ale również w luksusowych apartamentach. Pozwala cieszyć się słonecznym dniem nawet w środku zimy, tworząc dodatkowy salon, w którym można cieszyć się komfortem cieplnym, wszechobecną roślinnością i naturalnym światłem słonecznym. To doskonałe miejsce rodzinnych spotkań, które można dowolnie zaaranżować. W ogrodzie zimowym mogą znaleźć się zarówno egzotyczne rośliny i kwiaty, jak i wygodna sofa, fotel, a także stół, przy którym można jeść wspólne posiłki.
Budowa ogrodu zimowego – o czym należy pamiętać?
Każda decyzja związana z projektem naszego domu powinna być odpowiednio przemyślana i dobrze zaplanowana. Nie inaczej jest w przypadku ogrodu zimowego, który pełni bardzo istotny element architektoniczny budowli. Należy zadbać o to, by był dobrze wkomponowany w bryłę domu, ale także scalony z wnętrzem, z którym zbuduje harmonijną całość.
Ogród zimowy nie powinien znajdować się od strony północnej – wówczas ciężko będzie o naturalne oświetlenie. Najlepiej jeśli pomieszczenie znajdzie się na południu budynku, by móc w pełni cieszyć się słońcem. Jako podstawa może służyć weranda lub taras, które uniosą obciążenie całej konstrukcji.
Okna i drzwi w ogrodzie zimowym powinny być zrobione z wykorzystaniem dużych przeszkleń i wygodnych technologii. Najlepiej sprawdzą się drzwi przesuwne lub uchylno-przesuwne zamontowane pomiędzy dzienną częścią domu a ogrodem, które umożliwią wygodne przejście między pomieszczeniami. Ważne jest, by okna były energooszczędne i spełniały warunki bezpieczeństwa i termoizolacyjności, by redukować ryzyko wystąpienia mostków termicznych i utraty ciepła.