

Myli się ten, kto uważa, że w przypadku ogrodzeń przemysłowych liczy się nie tyle wygląd, co raczej funkcjonalność. To nieprawda, gdyż wizerunek firmy – a ten jest kształtowany również przez ogrodzenie – to wizytówka każdego przedsiębiorstwa. Jeśli ogrodzenie jest pokryte rdzą, bądź nawet częściowo zniszczone, to nie świadczy to dobrze o danym przedsiębiorstwie. W konsekwencji, potencjalni klienci nie tylko będą rezygnować ze współpracy, ale też odradzać ją innym osobom.
Profil firmy i specyfika ogrodzenia
Najważniejszą kwestią decydującą o wyborze formy ogrodzenia, jest specyfika danej firmy. Ogrodzenia neutralne, a więc wykonane z siatki, sprawdzą się przede wszystkim w przypadku zabezpieczania terenu wokół magazynu, czy też hali produkcyjnej. Jeśli firma ma swą siedzibę w dużym budynku (np. apartamentowcu), to konstrukcja ogrodzenia powinna być oparta na bardziej wyrafinowanych ogrodzeniach segmentowych. Kolejną, ważną kwestią jest trwałość takiej konstrukcji. Wybierając ogrodzenie na lata można mieć pewność, że nie będzie ono generowało nadmiernych kosztów po stronie przedsiębiorstwa. Z kolei budżetowe rozwiązania często nie idą w parze z jakością, trwałością i… bezpieczeństwem. Takie ogrodzenia łatwo pokonać, a co za tym idzie – można szybko narazić się na straty w wyniku powstałych zniszczeń lub kradzieży.
Rodzaje ogrodzeń przemysłowych
Podmiot podejmujący decyzję co do wyboru rodzaju ogrodzenia przemysłowego, powinien zwrócić uwagę przede wszystkim na jego najpopularniejsze, dostępne warianty. A jest ich co najmniej kilka:
1. Kratowe panele ogrodzeniowe – zapewniają bezpieczeństwo, wyróżniają się trwałością, są eleganckie i – co ważne – nie są trudne w montażu. Panele kratowe wykorzystuje się zarówno do ogrodzenia przestrzeni przemysłowej, jak i osiedli zamkniętych, czy też niektórych miejsc przeznaczonych do użytkowania publicznego.
W polskich realiach budowlanych wykorzystuje się najczęściej panele typu 3D. Ich konstrukcja opiera się na punktowo zgrzewanych prętach stalowych, które łączone są ze sobą pionowo i poziomo. Standardowo w skład konstrukcji wchodzą pręty o grubości 5 mm. Nie jest to jednak normą, gdyż finalna grubość pręta zależy od indywidualnych preferencji inwestora. Typowe oczko w panelu kratowym ma rozmiar 50 x 200 mm. Z kolei długość konstrukcji panelu wynosi najczęściej 2500 mm. Konstrukcja panelowa oparta jest na słupach. Do połączenia słupów i paneli wykorzystuje się specjalne, stalowe obejmy. Słupy mogą być umieszczone zarówno w ziemi, jak i na betonowej podmurówce.
2. Ogrodzenia w systemie segmentowym – to propozycja głównie dla estetów. Składają się one z kształtowników, które następnie łączy się ze specjalnymi poprzeczkami. W zależności od wariantu, konstrukcja ta może mieć formę zamkniętą, otwartą i półotwartą. Wykorzystanie kształtowników do budowy ogrodzeń segmentowych powoduje, że tworzą one z bramą jedną, estetycznie wyglądającą całość.
Zaletą segmentów jest ich wysoka stabilność, dzięki czemu stanowią one skuteczną ochronę obiektu. Segmentowe ogrodzenie przemysłowe jest też rozwiązaniem uniwersalnym, gdyż sprawdza się w przypadku wielu różnych obiektów i to niezależnie od ich konstrukcji, charakteru, czy też ogólnego przeznaczenia. Konstrukcje segmentowe są dostosowane do różnego typu słupów wsporczych, tak stalowych, jak i betonowych.
3. Ogrodzenia wykonane z siatki plecionej – jest to najprostsza, najtańsza, a zarazem najbardziej uniwersalna forma ogrodzenia. Siatkę można montować wszędzie, w tym również na krzywym terenie. Co więcej, jest ona całkowicie odporna na działanie korozji i wielu innych, niebezpiecznych czynników. Na uwagę zasługuje również jej estetyka, a także aranżacyjna neutralność.
Większość siatek wykonana jest ze specjalnego, ocynkowanego drutu, którego produkcja jest ściśle znormalizowana (normy PN-EN 10218-2, PN-67/M-80026). Co ciekawe, niektóre siatki pokryte są specjalnym filtrem UV, dzięki któremu są całkowicie odporne na działanie promieniowania ultrafioletowego emitowanego przez naszą, dzienną gwiazdę.
4. Drut kolczasty – jest to z pewnością dość kontrowersyjna forma ogrodzenia. Niemniej, jest to też konstrukcja, która z pewnością sprawdzi się w przypadku obszaru o szczególnej wrażliwości na penetrację z zewnątrz. Co ciekawe, drut kolczasty jest pojęciem dość ogólnikowym i w pewnym sensie błędnym. Dziś do zabezpieczenia szczególnie ważnej infrastruktury wykorzystuje się najczęściej druty ostrzowe, w których elementy tnące mają postać specjalnych żyletek. Druty kolczaste (ostrzowe) są stosunkowo lekkie, dzięki czemu można je od razu montować na słupach lub na specjalnych, zakrzywionych wysięgnikach.
5. Płoty – inwestor zastanawiający się jakie ogrodzenie przemysłowe wybrać dla swojej firmy, powinien również zwrócić uwagę na płoty. Mogą one występować zarówno w wariancie drewnianym, jak i betonowym. Co ważne, większość tych konstrukcji jest dostępna w postaci paneli, które zwozi się na miejsce i łączy ze słupami wsporczymi. W przypadku płotów betonowych technologia montażu polega zwykle na osadzaniu ich w specjalnym fundamencie, co jest naturalne ze względu na ich ciężar. Z kolei płyty drewniane mocuje się do słupów umieszczonych w fundamencie lub osadzonych na specjalnej, betonowej podmurówce.
Podsumowując, ogrodzenia przemysłowe mają bardzo zróżnicowaną formę, której wybór zależy zarówno od preferencji inwestora, jak również od warunków miejscowych. Najważniejszym kryterium przy wyborze takiego ogrodzenia pozostaje jego przeznaczenie i to na podstawie tej informacji należy wybrać odpowiedni typ ogrodzenia.
Partnerem artykułu jest firma METPOL – Producent bram i ogrodzeń.