Dobór właściwej opony bezpośrednio przekłada się na komfort i płynność jazdy, a także brak przestojów powodowanych uszkodzeniami czy awariami. Nie inaczej wygląda to w przypadku wózków widłowych. W niniejszym artykule przedstawimy najważniejsze parametry, jakimi powinno się kierować podczas wyboru odpowiedniego ogumienia.
Najistotniejsze czynniki opon do wózków widłowych
Już na samym początku należy określić rodzaj wózka widłowego. Producenci tworzą ogumienie pod konkretne pojazdy. Dla przykładu widlaki przeznaczone do pracy wewnątrz budynków nie potrzebują opony szczególnie odpornej na przebicia i inne tego typu uszkodzenia mechaniczne. Nie muszą też być niewrażliwe na szkodliwe działanie wilgoci czy silnego promieniowania słonecznego.
A dlaczego właściwie nie zainwestować w najtrwalsze dostępne na rynku opony do wózków widłowych? W końcu dzięki temu nie trzeba przejmować się potencjalnymi zniszczeniami. To logiczne, ale w przypadku widlaków w ogóle się nie sprawdza. Po pierwsze opony przeznaczone do stosowania na zewnątrz obiektów mogą zniszczyć delikatną nawierzchnię wewnątrz pomieszczeń. Po drugie zaś zakup droższej wersji, gdy nie ma takiej potrzeby, jest po prostu nieopłacalny.
Drugim ważnym kryterium doboru są rozmiary ogumienia. Tutaj nie ma zbyt wiele powodów do zastanawiania się. Bardzo popularne są opony 7.00-12 ze względu na uniwersalność. Oczywiście mniejsze widlaki potrzebują mniejszych rozmiarów, a duże modele – dużych. Wystarczy więc znaleźć opony dostosowane do potrzeb danego pojazdu. W asortymencie sklepu Hurtopony.pl jest pod tym względem największy wybór.
Opony do wózków widłowych elastyczne czy pneumatyczne?
Na rynku królują obecnie dwa warianty ogumienia: elastyczne (włącznie z superelastycznymi) i pneumatyczne (które dzielą się na radialne oraz diagonalne). Jakie są pomiędzy nimi różnice? Poznanie ich prostej charakterystyki pozwoli podjąć właściwą decyzję o zakupie.
Elastyczne opony nazywane są pełnymi. Wynika to z faktu, że są wypełnione w całości gumą, a więc nie ma w nich miejsca na powietrze. To daje tym oponom do wózków widłowych niezwykłą odporność na uszkodzenia. Przebicie ich nie wpływa w żaden sposób na funkcjonowanie pojazdu. Ogumienie nie ulega też odkształceniom. Wszystko to wpływa na długą żywotność produktu. Niestety ze względu na niską amortyzację nie nadają się do zastosowania na nierównym terenie.
Dobrą redukcją drgań cechują się natomiast opony pneumatyczne, czyli dętkowe. W obrębie gatunku wyróżnia się ogumienie radialne i diagonalne. Pierwsze jest bardziej wytrzymałe. Drugie z kolei jest najtańszą opcją. Opony do wózków widłowych pneumatyczne stosuje się przede wszystkim na zewnątrz z uwagi na ich doskonałą amortyzację. Dzięki swoim parametrom są w stanie transportować wrażliwe ładunki na nierównej powierzchni.
Utrzymywane w dobrym stanie i odpowiednio dobrane opony do wózków widłowych mogą służyć przez wiele lat. Dlatego tak ważny jest świadomy wybór modelu. Wystarczy kierować się powyższymi wskazówkami, aby nie popełnić błędu, który mógłby negatywnie wpłynąć na użytkowanie całego widlaka.