Mówi się, że włosy są naszą wizytówką. Rzeczywiście piękne i zadbane dodają pewności siebie. Niestety jeżeli są suche, a do tego mają skłonność do wypadania, to nie tylko nie prezentują się dobrze, ale też są trudne w stylizacji. Dziś podpowiemy Wam, jak dbać o włosy bardzo suche i jak je właściwie nawilżać.
Domowe sposoby na suche włosy
Warto spróbować domowych sposobów na suche włosy. Pielęgnacja włosów nie musi być czasochłonna, by osiągnąć naprawdę świetne efekty. Na pewno warto spróbować maseczki z awokado z dodatkiem żółtka jaja. Wystarczy tylko zblendować połówkę awokado z jednym żółtkiem. Następnie dodać łyżkę soku z cytryny oraz łyżkę jogurtu naturalnego. Taką maseczkę nakładamy na włosy od samej nasady i pozostawiamy na około godzinę. Można także spróbować domowej wcierki, która wzmacnia cebulki i zapobiega wypadaniu włosów. Zalewamy łyżeczkę suszu z pokrzywy oraz łyżeczkę suszu ze skrzypu polnego 50 ml wrzątku, następnie czekamy aż napar wystygnie, przecedzamy go i nakładamy na skórę głowy. Można również nałożyć go na włosy. Po około godzinie zmywamy go ciepłą wodą i ponownie myjemy włosy. Zarówno taką maseczkę, jak i wcierkę warto robić raz w tygodniu, przy czym trzeba pamiętać, że kosmetyki nakłada się zawsze na oczyszczone włosy. W żadnym wypadku nie mogą być przetłuszczone, gdyż wtedy nie można liczyć na dobry efekt.
Jak dobrze myć włosy, czyli metoda OMO w pigułce
Mitem jest to, że włosów przesuszonych nie należy często myć. Nie można w żadnym wypadku mylić nawilżenia z przetłuszczeniem. Włosy bardzo suche powinno się myć maksymalnie co drugi lub trzeci dzień. Najlepiej robić to nawet codziennie, gdyż dzięki temu włosy zyskają właściwe nawilżenie. Samo mycie szamponem nie wystarczy. Zdecydowanie lepszym wyborem jest prawdziwy hit w trendach dotyczących pielęgnacji włosów, czyli metoda OMO. Na początek myjemy włosy odżywką. Możecie wybrać humektantową, która jest idealna właśnie dla suchych szorstkich włosów, a więc warto wybierać taką, która ma silne właściwości nawilżające np. z dodatkiem kwasu hialuronowego. Następnie myjemy włosy szamponem. Możecie np. wybrać oczyszczający z dodatkiem ekstraktu z ziół, np. skrzypu polnego. Spłukujecie szampon i na koniec nakładacie maseczkę. Doskonale sprawdzi się proteinowa, która wzmacnia strukturę włosa i niczym cement odbudowuje ubytki. Maskę zmywamy ciepłą wodą. To jeszcze nie koniec pielęgnacji. Otóż warto nałożyć serum bądź spray termoochronny, który chroni przed wysoką temperaturą, ale i promieniowaniem UV. Pamiętajcie jeszcze, by suszyć włosy letnim nawiewem, gdyż zbyt ciepłe powietrze także uszkadza ich strukturę i powoduje przesuszenie.
Olejowanie włosów od A do Z
Raz w tygodniu powinno się jeszcze olejować włosy. Do tego celu bardzo dobrze sprawdzi się olejek kokosowy, który niewątpliwie jest uniwersalny. Sprawdzi się niezależnie od koloru włosów jaki macie. Polecany jest nawet dla włosów rozjaśnionych, gdyż nie powoduje ich żółknięcia. Olejek nakładamy na lekko wilgotne włosy. Następnie siadamy przed parującą wodą. Po około 5 lub 10 minutach zmywamy olejek, a następnie nakładamy ponownie, tym razem na 2 lub 3 godziny. Olejek może nieco spływać, dlatego warto założyć czepek kosmetyczny. Dzięki temu uniknie się zabrudzenia ubrania. Po upływie zalecanego czasu należy go zmyć, a na koniec ponownie umyć włosy przy wykorzystaniu metody OMO.