

Kto powinien zapłacić podatek od nieruchomości, gdzie i do kiedy wysłać pieniądze oraz co się stanie, jeśli tego nie zrobisz? Obowiązek podatkowy dotyczy każdej osoby, która stała się posiadaczem nieruchomości. Jeśli tak się stało, powinieneś szybko zorientować się w kwestii jego wysokości oraz terminu zapłaty, bo zaniedbanie może przysporzyć Ci wielu dodatkowych problemów.
Płacenie danin na rzecz państwa nie należy do rzeczy specjalnie przyjemnych, ale jest nieuniknione. Pocieszeniem może być to, że złożenie deklaracji oraz wpłata nie są czasochłonne, a załatwić je możesz bez żadnych problemów. Wykorzystaj do tego kalkulator internetowy, dzięki któremu wypełnisz deklaracje online, poznasz stawki i wyślesz je prosto do urzędu.
Złóż deklaracje online, nie wstając od komputera
Jak wygląda kwestia czasu trwania obowiązku podatkowego? Powstaje on pierwszego dnia nowego miesiąca po tym miesiącu, w którym kupisz swoją nieruchomość. Identycznie wygląda to w przypadku wieczystego użytkowania oraz posiadania zależnego.
Obowiązek podatkowy powstaje zarówno w przypadku osób fizycznych, jak i prawnych. Pierwszą grupę obejmuje deklaracja IN-1, a drugą deklaracja DN-1. Choć nazwy te brzmią niezrozumiale, formularze szybko i bez trudności wypełnisz online, wchodząc na stronę: https://przyjazne-deklaracje.pl/podatki-od-nieruchomosci/.
Kalkulator online pomoże Ci dokładnie określić stawkę do zapłacenia, wypełnić niezbędne dokumenty, przesłać je do urzędu, a nawet dokonać płatności online.
Do kiedy opłacić podatek od nieruchomości?
Jak to zwykle bywa przy opłatach lokalnych, pobieranych przez organy państwowe, terminy przelewów bądź wpłat osobistych w urzędzie w przypadku opłacania podatku od nieruchomości są ściśle określone. Zgodnie z nimi osoby prywatne mogą opłacić tę daninę w 4 ratach w ciągu roku (do 15 marca, do 15 maja, do 15 września oraz do 15 listopada).
Nieco inaczej wygląda to w przypadku osób o osobowości prawnej. W tym przypadku podatek od nieruchomości opłacany jest raz w miesiącu, do 15 dnia.
Stawki podatku od nieruchomości – wszystko zależy od jednostki samorządu terytorialnego
Wysokość podatku od nieruchomości zależy od decyzji organu gminy, zawsze więc upewnij się, jak wygląda to na terenie, na którym zamierzasz kupić grunt, budynek czy inne. Zaletą jest to, że stawka nie może być wyższa, niż ta określana aktualnie w ustawie. Na jej wysokość nie wpływają też ewentualne dochody przedmiotu opodatkowania w przyszłości.
Podatek za grunt, budynek, budowlę
Podatek od budowli spoczywa na osobach, które zajmować się w nim będą prowadzeniem działalności gospodarczej. Innej sytuacji spodziewać się można w przypadku podatku od gruntu – w tym przypadku podatki dotyczą niemal wszystkich terenów, z wyjątkiem m.in. pasów drogowych, ziem leżących pod kanałami żeglownymi czy terenów oznaczonych jako lasy oraz użytki rolne (tu w grę wchodzi natomiast podatek leśny oraz rolny).
Podkreślić warto, że w przypadku podatku za grunt wysokość opłaty zależna jest m.in. od jego przeznaczenia, a teren powinien być zgodny z danymi widniejącymi w ewidencji gruntów. W przypadku prowadzenia działalności gospodarczej w lasach, odprowadzany jest od nich podatek od nieruchomości).
W przypadku podatku za budynek, powierzchnia użytkowa stanowi podstawę opodatkowania. Mierzona jest po wewnętrznej stronie ścian, a wliczane są w nią też strychy, garaże czy piwnice. Opodatkowaniu nie podlegają m.in. budynki magazynowe, biurowe czy przemysłowe.
Od płacenia podatku nie warto uciekać, ponieważ kończy się to naliczaniem odsetek w wysokości 8 proc. rocznie. Po dłuższym czasie liczyć się trzeba także ze wszczęciem egzekucji.