Styl nowoczesny w XXI wieku towarzyszy nam dosłownie wszędzie, również w ogrodach. Nowoczesne kompozycje rabat kwiatowych przyozdabiają nie tylko przydomowe ogrody i posesje, ale też nadają lekkości i polotu miejskim betonowym zabudowaniom. Jest wiele różnych gatunków roślin, które sprawdzą się zarówno w zabudowaniach miejskich, jak i na przedmieściach. Jedną z nich, jest rozplenica japońska. Na jej temat powiemy sobie nieco więcej poniżej.
Dekoracyjna trawa ozdobna
Rozplenica japońska (Pennisetum alopecuroides) to niezwykła trawa ozdobna, należąca do rodziny wiechlinowatych. Należy do bylin, a wykorzystuje się ją w ogrodzie (i nie tylko) ze względu na jej ozdobne liście, które można suszyć na przepiękne bukiety dekoracyjne.
Omawiana bylina stanowi jedną z najchętniej wybieranych traw ozdobnych. Dlaczego? Dzięki swoim niedużym rozmiarom sprawdza się zarówno, jako roślina do ogrodu, donic (na balkon lub taras), jak i do rabat. W naturalnych warunkach rozplenica porasta tereny Australii i Azji wschodniej. Sadzona w ogrodzie tworzy formujące się w kaskady kępy – niezwykle efektowne o półkolistym kształcie.
Roślina dorasta mniej więcej do 90 cm wysokości. Znawcy oraz miłośnicy ogrodnictwa przykuwają uwagę do jej niezwykłych szczotkowatych kwiatostanów, których kłosy osiągają około 20 cm. Pod koniec lata i na początku jesieni pojawiają się na rozplenicy, przypominając swego rodzaju szczotki do mycia butelek. Podłużne, w odcieniach brązu, żółci lub purpury. Najintensywniejszy okres kwitnienia rozplenicy japońskiej przypada jednak na sierpień-październik.
Odpowiednie stanowisko/podłoże/gleba
Uprawa rozplenic opiera się na wybraniu odpowiedniego stanowiska oraz podłoża. Rośliny mają bowiem pewne wymagania, które należy spełnić, by prezentowały się, jak należy. Z tego względu sadzonki warto kupować z zaufanego źródła – dobrze ukorzenione.
Istnieje wiele odmian rozplenic japońskich. Poniżej znajdziesz kilka najpopularniejszych:
-
Rozplenica „Hameln” – ma atrakcyjne beżowe kłosy, które dorastają do metra wysokości. Z czasem beż zmienia się w brąz;
-
Rozplenica „Little bunny” – najpopularniejsza odmiana do donic i dużych pojemników. Osiąga do około 20 cm wysokości, dlatego zalicza się do niskich traw ozdobnych;
-
Rozplenica „Compressum” – ma duże kłosy, które osiągają do 60 cm wysokości. Najczęściej są one kremowo-purpurowo-beżowe;
-
Rozplenica „Fireworks” – jej intensywnie malinowe liście nadają charakteru jesiennym ogrodom. Wiosną i latem przybierają zaś biało-zieloną barwę.
Na ogół rozplenice cenią sobie ciepłe i półcieniste stanowiska, które są dobrze osłonięte przed wiatrem. Jeżeli chodzi o glebę, to musi być ona przede wszystkim żyzna i dobrze przepuszczalna. Nie może być ona zbyt mokra, ale też i zbyt sucha. Umieszczona w odpowiednich warunkach, może przyozdobić każdy ogród, w tym w szczególności taki w nowoczesnym stylu. W przeciwnym razie (na stanowisku suchym, w przeciągu) może się nieodpowiednio rozwijać i co najgorsze – nie kwitnąć.
Warto tutaj jednak wspomnieć o tym, że gdy gleba nie jest wystarczająco odżywiona, przed posadzeniem rozplenicy warto dobrze nawozić ją takimi odżywkami, jak np. kompost, długo działający nawóz, czy obornik. Rozplenica japońska potrzebuje również regularnego podlewania – szczególnie w miesiącach letnich, gdy występuje duże ryzyko suszy.