Aranżacja pokoju dziennego dla osoby niepełnosprawnej to wymagające zadanie. Przed przystąpieniem do pracy warto zastanowić się, no co zwrócić szczególną uwagę, by pomieszczenie było jak najbardziej funkcjonalne dla użytkownika. W artykule zamieściliśmy porady i wskazówki, które ułatwią przejście przez proces planowania tego specjalnego wnętrza.
Nie twórz niepotrzebnych barier
Myśląc nad koncepcją pokoju dziennego dla osoby niepełnosprawnej w pierwszej kolejności skupmy się na rzeczach, które w tego typu pomieszczeniu mogą okazać się zbędną przeszkodą. Przykładowo elementy wystroju zabierające wolną przestrzeń mogą stwarzać utrudnienie dla osoby przemieszczającej się na wózku inwalidzkim. Rezygnacja z nich pozwoli na swobodne poruszanie się na wózku czy z balkonikiem i da możliwość dotarcia osobie o ograniczonych możliwościach ruchowych w każdy zakamarek pokoju.
Jeżeli jednak zdecydujemy się na wydzielenie stref przy pomocy ścian czy mebli, powinniśmy pamiętać o zachowaniu optymalnej szerokości przejścia, by nie ograniczać swobody ruchów osobie jeżdżącej na wózku czy wspomagającej się balkonikiem. Rozsądnie będzie zachować nawet od 130 do 150 cm wolnej przestrzeni.
Wysokie progi, grube dywany czy dekoracyjne bieżniki na podłogach mogą utrudniać poruszanie się osób niepełnosprawnych. Dlatego sugerujemy zastosowanie płaskich listew przypodłogowych oraz rezygnację z tego typu rzeczy na podłogach, ponieważ mogą one się po nich ślizgać a tym samym stwarzać sposobność do urazów w skutek wywrócenia. Dobrą inwestycją będą natomiast podłogi wykonane z paneli o wysokiej klasie ścieralności, która daje gwarancję trwałości. Panele tego typu nie są tak śliskie jak produkty niższych klas.
Na etapie projektowania nie można zapomnieć o kwestii oświetlenia oraz przemyślanego rozmieszczenia przełączników światła i gniazdek elektrycznych. Wysokość montażu ww. elementów powinna być dostosowana do osoby, która będzie z tego pokoju korzystać. Pamiętajmy, że pewne dysfunkcji przysparzają kłopotów min. z dosięgnięciem włącznika światła zamontowanego na standardowej wysokości. Warto więc pochylić się nad tematem wcześniej i rozmieścić kable elektryczne, puszki a później gniazdka i włączniki na optymalnej wysokości, tak by ich dosięgnięcie nie było dla osoby z dysfunkcją wyzwaniem.
Jeden pokój, wiele możliwości
Pokój dzienny można zaaranżować w taki sposób, by równocześnie pełnił kilka funkcji. Może się w nim znaleźć przestrzeń zarówno na pracę, jak i na odpoczynek. Dodatkowo w miarę możliwości warto wygospodarować trochę miejsca na przechowywanie. Wybierając meble w dalszym ciągu powinniśmy pamiętać przede wszystkim o ich funkcjonalności.
Wszystkie meble powinny być dostosowane do potrzeb osoby niepełnosprawnej. Pamiętajmy zatem, by zwrócić uwagę min. na wysokość blatów i dostosować ją do potrzeb osoby niepełnosprawnej. Unikając wolnostojących stolików kawowych, które wprowadzają niepotrzebny chaos do pomieszczenia i mogą być przeszkodą w poruszaniu się, warto pomyśleć o sofie z zabudową. Tego rodzaju mebel jest połączeniem stolika kawowego z meblem wypoczynkowym. To rozwiązanie sprawia, że osobna ława, która mogłaby utrudniać manewrowanie wózkiem staje się zbędna a mimo tego kącik kawowy jest kompletny, przytulny i doskonale spełnia swoją funkcję.
Osoby aktywne zawodowo będą potrzebowały kąta do pracy. Przy wyborze biurka należy pamiętać, by było ono odpowiednio wyprofilowane i miało wystarczającą szerokość, by osoba poruszająca się na wózku nie miała problemów z podjechaniem do tego typu mebla a praca przy nim była komfortowa.
Meble odpowiadające indywidualnym potrzebom użytkownika
Kupno mebli na wymiar w dzisiejszych czasach stało się już niemal tak samo powszechne jak kupno standardowych mebli. Zlecamy wykonanie mebli spełniających nasze indywidualne preferencje do kuchni, garderoby i innych pomieszczeń. Takie niejako personalizowane meble idealnie odpowiadają naszym potrzebom. Dlaczego więc nie posiłkować się tym rozwiązaniem przy wyborze mebli dla osoby niepełnosprawnej? Z pewnością ta możliwość generuje nieco większe koszty, w końcu w proces od pomysłu, przez realizację aż do powstania gotowego produktu zaangażowanych jest grono osób. Jednak decydując się na tą opcję mamy większą pewność, że meble będą odpowiadały specjalnym potrzebom ich użytkowników.
Jak wyżej wspomniano cały proces od pomysłu do realizacji jest dość rozbudowany i zajmuje trochę czasu. W pierwszej kolejności należy dokonać wszystkich pomiarów, wybrać surowce z których meble zostaną wykonane, faktury, wzory i kolory. Następny etap to projektowanie. Warto tutaj wspomóc się fachową poradą specjalistów. Najlepiej w tym celu udać się do sklepu, w którym pracują projektanci mający doświadczenie w realizacji podobnych projektów. Osoba taka będzie kompetentna do przygotowania wizualizacji 3D, która odzwierciedli nasze wyobrażenia, oczekiwania a także pozwoli na wprowadzenie zmian, które ewentualnie wyklarują się podczas tworzenia projektu.
Szczególną uwagę należy zwrócić na wysokość blatów i uchwytów oraz sposób ich montażu. Nie zapominajmy, że strefy przechowywania powinny być ulokowane w miejscu dostępnym dla osoby niepełnosprawnej. Korzystajmy z patentów na organizację przestrzeni takich jak szuflady czy wysuwane i rozkładane blaty.
Ostatnim etapem będzie oczywiście produkcja i montaż zaprojektowanych wcześniej mebli. Etap ten zostawiamy w całości fachowcom, czekając jedynie na ocenę rezultatów ich pracy. W zdecydowanej większości efekty powinny zadowolić nawet najbardziej wymagających użytkowników, gdyż meble na wymiar są niejako jak garnitur szyty na zamówienie – z pewnością będą dostosowane do użytkownika.
Wpis powstał we współpracy z wypożyczalnią łóżek rehabilitacyjnych Visamed z Warszawy, właścicielem marek dlachorych.pl oraz lozkadlachorych.pl.