Wiele mieszkań nie posiada odpowiedniej ilości miejsca na korytarzu, aby pomieścić naprawdę przestronną szafę, a nowoczesny rynek mebli często oferuje modele, które po prostu nie nadają się do aranżacji naszego przedpokoju. W takim przypadku idealnym rozwiązaniem jest stworzenie własnego projektu meblowego, który pozwoli zaoszczędzić finanse i wykreować dokładnie taką szafę, jaką potrzebujemy. Doskonale uzupełniającą wnętrze, jednocześnie nie zabierając przestrzeni.
Wybierz prawidłową konstrukcję szafy w przedpokoju
Każdy rodzaj szafy ma swoje przeznaczenie, ale głównym celem umieszczenia jej w przedpokoju jest przechowywanie ubrań i butów na różne pory roku, a także nakryć głowy. Aby upewnić się, że szafa idealnie pasuje do wnętrza, nie koliduje z przejściem i jej obecność została dobrze zaaranżowana, należy zastosować kilka czynników:
- W celu zwiększenia oświetlenia pomieszczenia, można zamówić szafę z wbudowanymi już lampkami.
- Małą przestrzeń wizualnie powiększą drzwi z lustrami.
- Szafa powinna być wyposażona w półki, które pozwalają położyć na nich nakrycia głowy, torby i parasole.
- W dolnej części mebla należy umieścić półki na buty.
- Obok szafy można zamontować otwarte półki i haczyki, które umożliwią zawieszenie okryć zewnętrznych. Taki dodatek będzie doskonałym funkcjonalnym uzupełnieniem.
Standardowa głębokość szafy wynosi 60-65 cm. Pamiętajmy, że jeśli zwiększymy głębokość mebla, wówczas zmniejszamy wielkość korytarza. Szafa jest najlepszym rozwiązaniem do przechowywania ubrań, butów i innych rzeczy. Może być przestronna lub malutka, mieć różne kształty, zawartość, design i lokalizację. Jednak korytarz jest najbardziej wygodnym i odpowiednim miejscem do umieszczenia w nim szafy-garderoby. Mała, schludna szafa może zmieścić się w korytarzu nawet o bardzo skromnych rozmiarach. Najczęściej do tego celu używane są wbudowane modele.
Dostępność materiałów
Nowoczesna różnorodność materiałów budowlanych i wykończeniowych pozwala tworzyć bardzo niedrogie aranżacje, które nie uderzają mocno w budżet rodzinny, a jednocześnie doskonale poradzą sobie z powierzonymi im zadaniami.
Wygoda
Szafa to miejsce do jednoczesnego przechowywania wielu różnych rzeczy (ubrania, buty, rękawiczki, kapelusze, parasole, torby). Jest to o wiele wygodniejsze, gdy wszystkie te przedmioty są w jednym miejscu, a nie ułożone na różnych półkach, cokole, stojakach, jak to często bywa.
Zalety szafy i garderoby w przedpokoju:
- Estetyka. Dzięki pracy projektantów, dziś każdy ma niepowtarzalną okazję pięknie i twórczo ozdobić swój przedpokój meblami, które “biorą na siebie” również znaczne obciążenie funkcjonalne.
- Regulacja pomieszczenia. Wbudowana szafa będzie idealnym rozwiązaniem do zapełnienia niszy nie planowanej do użytku w inny sposób. Szafa może doskonale zamaskować nierówności i wady ściany. Lustro zdobiące fasadę mebli doda światła do małego pomieszczenia i wizualnie go rozszerzy.
Oprócz zalet, istnieje kilka wad:
- Niemożność przeniesienia wbudowanej garderoby w inne miejsce.
- Złożoność instalacji (wbudowany model).
- Pomimo pojemności szafa zajmuje wystarczająco dużo miejsca. Widać to zwłaszcza w niewielkim przedpokoju.
Rodzaje szaf – garderoby mogą różnić się od siebie na kilka sposobów (konfiguracja, rozmiar, projekt, zawartość, materiał, wystrój).
- Szafa narożna
Ta aranżacja szafy jest najczęściej używana w przedpokoju o małych rozmiarach. Często jest to jedyna optymalna opcja przy takim układzie. Odpowiednio przemyślany projekt pozwala elegancko i efektywnie umieścić ubrania dla wszystkich członków rodziny.
Aby struktura nie wyglądała zbyt ciężko, system wewnętrzny musi łączyć otwarte i zamknięte moduły, przegródki, szuflady i półki. - Otwarta szafa
Jest ona stosowana w przypadku korytarzy o różnych rozmiarach, ale jest najbardziej korzystna w przypadku małych pomieszczeń. Nie zapominajmy jednak, że wszystkie rzeczy i ubrania będą widoczne dla wścibskich oczu przez cały czas.
Taki system składa się z drewnianych lub plastikowych półek, przestronnych i otwartych (w dolnej części może być ich kilka już z drzwiami), wiklinowych koszy i szuflad. Wzdłuż półek lub szuflad z butami można zorganizować małą miękką sofę lub pufę. Bardzo często otwarta garderoba jest płynną kontynuacją pokoi, dlatego jest zaprojektowana w tym samym stylu, co one. - Szafa zamknięta
Ten system przechowywania wygląda świetnie w przestronnym przedpokoju. Szafa może być dość mała lub mieć kilka sekcji odizolowanych od siebie. Zalety tego typu szafy są oczywiste – rzeczy są ułożone w schludnej kolejności, ukryte przed wścibskimi oczami, nie są pokryte kurzem z zewnątrz.
Garderoba może być wyposażona w drzwi na zawiasach lub przesuwane.
Pierwsza opcja wygląda idealnie w klasycznym wnętrzu. Oczywiście drzwi na zawiasach wymagają dużej przestrzeni, ale można im też nadać oryginalnego i stylowego wyglądu za pomocą ciekawych przedmiotów dekoracyjnych lub pięknych akcesoriów umieszczonych na nich.
Drzwi przesuwane nie „zjadają” przestrzeni, są wygodne w użyciu, a ich szeroka, równomierna i gładka powierzchnia może być doskonałą podstawą dla różnych opcji wystroju. - Wbudowana szafa
Wbudowana szafa ma wiele zalet w stosunku do przestawnej. Wśród nich możemy wymienić:- Koszt budowy. Jest znacznie niższy ze względu na oszczędność materiału na ramie, która jest często zastępowana przez ściany, sufit i podłogę lub samej niszy w której ma mieścić się szafa.
- Równowaga. Nie można przewrócić niszy, w odróżnieniu od szafy stojącej.
- Efekt holistycznego, monolitycznego designu. Wszystkie elementy garderoby są idealnie dopasowane do siebie i do samego przedpokoju. Ponadto szafa umiejscowiona w niszy wizualnie powiększa niewielką przestrzeń.
- Optymalność. Opcja z wbudowaną szafą może być czasami jedyną dla pokoju o złożonej formie architektonicznej.
Wady takiego rozwiązania:
- Niemożliwe jest skorzystanie ze standardowego projektu (wbudowane szafy są wykonane indywidualnie dla określonego rozmiaru niszowego);
- Trudności w instalacji i montażu.
Materiały do budowy szaf
Drewno jest wspaniałym naturalnym materiałem, które od dawna jest bardzo popularny w budowie i dekoracji domów, mebli, wystroju wnętrz. Dziś wiele osób woli używać płyt do tworzenia garderoby, wybierając więcej tanich materiałów. Jednak jest prawie niemożliwe, aby zastąpić szlachetne, piękne, trwałe, „żywe” drewno z jego unikalnym zapachem i właściwościami. Garderoby z masywnego dębu, buku, olchy, jesionu, sosny, klonu są wykonywane na zamówienie.
Takie modele mają wiele zalet:
- Trwałość;
- Wspaniałe właściwości dekoracyjne;
- Przyjazność dla środowiska, bezpieczeństwo.
- Świetnie wygląda w swojej naturalnej postaci i nadaje się do wklejania, tonowania, sztucznego postarzania.
Drewniana szafa w każdym wnętrzu wygląda odpowiednio. Umieszczenie szafy w przedpokoju sprawi, że korytarz będzie inny. Wszystko zależy od jego układu, wielkości, projektu i wymiarów samych mebli:
- We wnęce / w niszy. Ten element architektoniczny powinien pasować do stylu i koloru korytarza. Drzwi w niszy mogą być przesuwane, wahadłowe lub harmonijkowe.
Jeśli projekt niszy nie jest przewidziany, szafa może być ustawiona w pustym rogu korytarza. Nawet mała szafa wykona swoje zadanie idealnie, o ile jest tak wysoka, jak to możliwe. Na górnej półce można zorganizować miejsce na kapelusze, torby, walizki, pudełka z sezonowymi przedmiotami. - System może być umieszczony wzdłuż jednej ze ścian, w zależności od możliwości przedpokoju. W jego skład mogą wchodzić otwarte lub zamknięte regały, antresola i inne elementy.
Ogólny widok garderoby i jej użyteczność zależą od tego, jak dobrze jest zorganizowana przestrzeń i przemyślane są najdrobniejsze szczegóły.
Opcje rozmieszczenia i aranżacja wnętrza szafy
Planowanie rozpoczyna się od aranżacji największych i najdłuższych przedziałów na ubrania. Półki, pudełka, kosze są zaprojektowane na zasadzie resztkowej. Standardowa półka ma głębokość do jednego metra. Większe półki powinny być chowane. Optymalna długość pręta pod wieszaki to 1-1,2 metra ze względu na możliwość ugięcia pod ciężką odzieżą zewnętrzną. Przejście między stojakami nie powinno być mniejsze niż 60 cm, a jeśli cechy konstrukcyjne obejmują szuflady i półki, to dla wygodnego użytkowania należy dodać jeszcze około pół metra. Przy projektowaniu szafy należy pamiętać, że powinna ona harmonizować z ogólnym wnętrzem korytarza. Zawsze są odpowiednie klasyki – naturalne materiały, tradycyjne kolory, designerskie lustro.
Odpowiednio zorganizowana przestrzeń wewnętrzna szafy pomoże Ci pięknie rozłożyć i powiesić ubrania, buty i inne rzeczy.
Wśród głównych elementów funkcjonalnych, które pomogą poradzić sobie z tym zadaniem możemy wyróżnić:
- Pręt lub pantograf (do umieszczania wieszaków z ubraniami);
- Wysuwane szuflady;
- Półeczki;
- Różnego rodzaju pudełka i koszyki
- Małe wieszaki na krawaty i paski
- Stojaki na parasole;
Aby odpowiednio wyposażyć szafę czy garderobę, należy zwrócić uwagę nie tylko na projekt, materiały, ale także na tak ważne rzeczy, jak oświetlenie i wentylacja:
Oświetlenie.
Idealne są reflektory, dające jasne, rozproszone światło. Lampy rozmieszczone luzem w garderobie są niepożądane – będą „zjadać” małą przestrzeń, mogą być też przypadkowo dotknięte ręką podczas odkładania lub szukania ubrania.
Wentylacja. Swobodny przepływ powietrza jest bardzo istotny. Chroni to odzież przed nieprzyjemnymi zapachami.
Fot: Adamkiewicz-Meble.pl