Przebarwienia skórne to jeden z problemów, z którymi walka wymaga systematyczności. Można sobie z nimi poradzić, stosując odpowiednie produkty.
Dlaczego powstają przebarwienia?
Przebarwienia mają różne podłoże. Związane są z różnego rodzaju uszkodzeniami skóry i nieprawidłową pigmentacją w tym miejscu. Na przykład na skutek poparzenia słonecznego uszkodzone zostają melanocyty, stąd też biorą się przebarwienia po opalaniu. Mogą też one być efektem przyjmowania leków i stosowania kosmetyków fotouczulających przy jednoczesnym braku odpowiedniej ochrony UV. Zdarza się również, że przebarwienia powiązane są z jakimś schorzeniem – na przykład w przebiegu albinizmu, na skórze pojawiają się białe plamy. Na skórze niejednokrotnie pojawiają się też plamy w kolorze czerwonym. Jeśli mają przemijający charakter możemy mówić raczej o alergii czy reakcji na stres. Natomiast jeśli utrzymują się dłużej, towarzyszy im swędzenie czy łuszczenie, mogą być oznaką atopowego zapalenia skóry. Na szczęście takie plamy nie pozostają na skórze na trwałe i ustępują wraz z przemijaniem ataku schorzenia.
Jak radzić sobie z przebarwieniami?
W przypadku powstawania przebarwień jedną z najistotniejszych kwestii jest profilaktyka. Krem z filtrem UV, szczególnie w okresie letnim, to kosmetyk bez zastosowania którego nie powinniśmy wychodzić z domu. Warto też dbać o codzienną pielęgnację, nakierowaną na odbudowę, regenerację i wzmacnianie skóry. Dzięki temu, trudniej o uszkodzenia, ranki, których przedłużony proces gojenia się może prowadzić do przebarwień. Jeśli na skórze pojawiają się plamki, postępowanie z nimi obejmuje codzienną pielęgnację oraz specjalne kuracje nastawione na usuwanie przebarwień. Jakich kosmetyków używać? Wysokiej krem na przebarwienia na twarzy może zawierać składniki takie jak LHA, czyli pochodną kwasu salicylowego, która delikatnie złuszcza naskórek i stymuluje odnowę komórek, niacynamid o działaniu łagodzącym czy na przykład melasyl, który ma udowodnione działanie antypigmentacyjne. W codziennej pielęgnacji świetnie sprawdzą się kosmetyki, które dbają o odpowiedni poziom nawilżenia skóry, odbudowują jej płaszcz hydrolipidowy. Składnikiem pożądanym podczas kuracji rozjaśniających jest także witamina C, która nie tylko zmniejsza przebarwienia, ale również przywraca cerze blask. Jeśli z plamkami nie można sobie poradzić kosmetykami aptecznymi i drogeryjnymi, warto zainteresować się na przykład zabiegami z użyciem lasera frakcyjnego.
Maskowanie przebarwień
Usuwanie przebarwień trwa. Dlatego warto wiedzieć w jaki sposób maskować plamki na skórze, aby nie były one widoczne wtedy, gdy tego nie chcemy. Warto zainwestować w wysokiej jakości korektor – tradycyjny poradzi sobie całkiem nieźle, ale jeśli naprawdę chcemy ukryć plamki w brunatnym kolorze, najlepszym wyborem będzie fioletowy kosmetyk. Ten kolor przykryje przebarwienia. Jeśli mamy skłonności do przetłuszczania się cery i wysypów wyprysków, warto używać kryjących, ale niezbyt ciężkich podkładów. Takie maskowanie wyprysków i przebarwień może powodować jeszcze większe problemy z cerą.