Szklane ściany to coraz częściej spotykany sposób na odgradzanie przestrzeni biurowych. To estetyczne rozwiązanie, które pozwala doświetlać pomieszczenia i optycznie je powiększać. W biurach nie wszystkie ściany powinny być w pełni transparentne. Jak więc zapewnić prywatność w niektórych pomieszczeniach?
Zalety ścian szklanych w biurach
Szkło to nowoczesny i estetyczny materiał, który nadaje przestrzeniom biurowym wyjątkowego wyglądu. W przypadku systemów ścian i drzwi szklanych poza szkłem warto wziąć pod uwagę aluminiową ramę konstrukcyjną, która jest dostępna w szerokiej palecie barw. Dzięki temu istnieje możliwość dopasowania designu systemu do kolorystyki biura.
Ponadto szklane ściany wygradzają przestrzeń i jednocześnie wpływają na dostęp do światła dziennego nawet w tych pomieszczeniach, które znajdują się głębiej. Funkcjonalność szklanych ścian przekłada się na samopoczucie pracowników, którzy bez dostępu do naturalnego światła mogą odczuwać drażliwość czy senność. Wydzielanie przestrzeni oznacza, że z pomocą szklanych ścian można stworzyć gabinety do pracy w skupieniu, rozmów poufnych czy pomieszczenia konferencyjne. To specjalne pokoje, które jednak wymagają, aby ich ściany nie były przezierne.
Jak zapewnić prywatność w pomieszczeniach?
Pokoje do swobodnych rozmów czy gabinety kluczowych osób w firmie powinny być odgrodzone od np. ciągów komunikacyjnych lub innych pomieszczeń, w których przebywają ludzie. W przypadku ścian możliwości jest kilka. Jedną z nich jest specjalna folia ciekłokrystaliczna, która zmienia swój stan pod wpływem prądu – może być przezierna i nieprzezierna za naciśnięciem przycisku. To uniwersalne rozwiązanie, dzięki któremu błyskawicznie można zapewnić prywatność w pomieszczeniu ze szklanymi ścianami.
Inną metodą jest montaż plis lub żaluzji w dwuszybowych systemach ścian szklanych, takich jak GSW Office Plus. To prosty sposób na uzyskanie wizualnej prywatności w biurach, które tego wymagają. Ponadto, jeśli w pomieszczeniu znajdują się ściany z pojedynczej szyby lub nie ma zamontowanych żaluzji czy plis, to sama powierzchnia szklana pozwala także na to, aby umieszczać na niej naklejki, np. z logo firmy lub imitujące mleczną szybę.
Cisza i spokój
Innym aspektem prywatności w biurach jest dźwiękoszczelność ścian. Tu również projektanci mogą postawić na rozwiązanie, które zapewnią lepsze parametry. Jednym z nich są dwuszybowe ściany szklane GSW Office Plus. To system, który powstał z myślą o pomieszczeniach przeznaczonych do prowadzenia rozmów poufnych, takich jak gabinety dyrektorskie, czy sale konferencyjne. Wybór tego systemu gwarantuje najwyższe parametry izolacyjności akustycznej (Rw) nawet do 57 dB.
Uzupełnieniem systemu GSW Office PLus są drzwi Urban Plus i Urban Slim. Ich podwyższone parametry izolacyjności akustycznej uzyskaliśmy dzięki wypełnieniu tłumiącym IsoSound oraz zastosowaniu szkła akustycznego. W wypadku Urban Plus izolacyjność akustyczną (Rw) wynosi od 39 do 43 dB, a gdy mówimy o drzwiach Urban Slim, to izolacyjność akustyczna wynosi od 35 do 39 dB.