Rozdzielnice podtynkowe i natynkowe to jedne z najważniejszych elementów każdej instalacji elektrycznej. Zwykle są one montowane na samym końcu prac, a cały proces obejmuje połączenie przewodów prowadzących do kolejnych obwodów. To zadanie wymagające sporej wiedzy z zakresu elektryki, specjalistycznych umiejętności oraz sprzętu. W myśl polskiego prawa konieczne są także odpowiednie uprawnienia – to zadanie należy więc powierzyć fachowcowi.
Rozdzielnica podtynkowa. W jaki celu i kiedy stosuje się rozdzielnice podtynkowe?
Rozdzielnice podtynkowe to nic innego jak dobrze znane skrzynki elektryczne, z tym że ze względu estetyki i bezpieczeństwa są one umieszczane „w ścianie”. W każdej instalacji pełnią one bardzo ważną rolę, odpowiadając za rozdział energii do poszczególnych części budynku. Ich znaczenie wynika przede wszystkim z faktu, iż ich sprawność bezpośrednio rzutuje na wydajność oraz bezpieczeństwo całej instalacji. Działanie rozdzielnicy polega na rozdzieleniu energii docierającej z linii (jednej bądź dwóch) do poszczególnych części instalacji.
Rozdzielnica elektryczna podtynkowa dopasowana do specyfiki budynku i instalacji – rodzaje
Dla sprawnego działania instalacji niezbędny jest dobór odpowiedniego typu rozdzielnicy. Klasyfikacja tego typu urządzeń może odbywać się na podstawie różnych czynników – między innymi:
- lokalizacji: wnętrzowe lub napowietrzne;
- sposobu instalacji: na przykład naścienne, podtynkowe, podścienne, a także wolnostojące;
- przeznaczenia: oświetleniowe, siłowe itp.;
- budowy: np. szafowe lub tablicowe.
Rozdzielnia elektryczna podtynkowa. Z jakich elementów składa się wyposażenie tego produktu?
Poprawne działanie rozdzielnicy wymaga użycia odpowiednich elementów. Dlatego standardowa rozdzielnica podtynkowa składa się z:
- rozłącznika izolacyjnego, umożliwiającego odłączenie całej instalacji od energii dostarczanej przez sieć;
- lampek sygnalizacyjnych, pozwalających na ocenę napięcia w danym połączeniu;
- wyłączników różnicoprądowych, czyli elementów wykrywających spięcie i w takim przypadku wyłączających prąd w instalacji;
- ograniczników przeciwprzepięciowych (inaczej odgromników);
- wyłączników nadmiarowo-prądowych tzw. bezpieczników, które zastąpiły wkładki („korki”) topikowe.
Rozdzielnica elektryczna. Jak dobrać odpowiednia ilość elementów, oceniając instalację?
Ilość elementów wchodzących w skład rozdzielnicy elektrycznej powinna być dopasowana do liczby obwodów wychodzących ze „skrzynki”. Od rodzaju obwodów zależny jest natomiast dobór ich parametrów.