Własna stacja ładowania samochodów elektrycznych może być sporym udogodnieniem, dzięki niej możemy ładować elektryka, kiedy tylko chcemy i nie jesteśmy uzależnieni od prowizji innych dostawców prądu. W dzisiejszym artykule sprawdzamy, czy istnieje możliwość montażu stacji ładującej samochody w budynku mieszkalnym, zapraszamy do lektury!
Czy w budynku mieszkalnym można zamontować stację ładowania?
Montaż stacji ładowania pojazdów elektrycznych nie stanowi większego problemu dla mieszkańców domów rodzinnych, sytuacja zaczyna się komplikować w przypadku budynków wielorodzinnych. Warto jednak przypomnieć, że w 2018 roku w Ustawie o elektromobilności i paliwach alternatywnych została przedstawiona uproszczona procedura instalacji wolnostojącej stacji ładowania w budynku mieszkalnym. Istnieje zatem możliwość montażu ładowarki w bloku, trzeba jednak złożyć stosowny wniosek, spełnić szereg wymogów technicznych, często wymagana jest także ingerencja w infrastrukturę elektryczną, którą zajmują się specjaliści. Montaż stacji ładowania samochodów elektrycznych przeprowadzi firma Sigma, która posiada odpowiednie uprawnienia do instalacji ładowarki. Warto zlecić to profesjonalistom, którzy mają doświadczenie w instalacji wolnostojących stacji ładujących.
Jakie wymogi techniczne trzeba spełnić przy budowie stacji ładowania pojazdów?
Żeby montaż stacji ładowania pojazdów elektrycznych doszedł do skutku, należy spełnić szereg wymogów technicznych. Przede wszystkim stacja do ładowania samochodów elektrycznych musi być kompatybilna z infrastrukturą energetyczną, ładowarki mogą wymagać zasilania prądem dwu- lub trójfazowym. Jeśli w budynku mieszkalnym znajduje się tylko instalacja 1-fazowa, to będzie wymagana jej modyfikacja. Warto już na samym początku uzyskać od zarządcy nieruchomości informacje na temat instalacji elektrycznej, by dowiedzieć się, czy podłączenie ładowarki jest możliwe bez modyfikacji infrastruktury energetycznej. Stacja ładowania musi także spełniać wszelkie normy bezpieczeństwa, ważna jest także ochrona przeciwpożarowa.
Formalności związane z budową stacji ładowania elektryków
Zanim przystąpimy do budowy stacji ładującej samochody elektryczne, musimy ją zgłosić. W przypadku budynków mieszkalnych konieczne jest złożenie wniosku o zgodę na budowę stacji ładowania pojazdów elektrycznych do zarządcy nieruchomości. Pismo powinno zawierać opis parametrów ładowarki, miejsce instalacji wraz z rysunkiem oraz dokumenty potwierdzające prawo do dysponowania lokalem i miejscem parkingowym. We wniosku należy także podkreślić zobowiązanie do pokrycia wszelkich kosztów związanych z montażem ładowarki, brak takiego oświadczenia może skutkować odmową.
Budowa stacji ładowania samochodów elektrycznych w budynku mieszkalnym jest możliwa, trzeba jednak pamiętać o wszelkich wymaganiach technicznych. które należy spełnić. Montaż stacji ładującej w bloku jest skomplikowany, ale nie niemożliwy!