Styl loftowy (industrialny) cieszy się niesłabnącą popularnością od lat. Sięganie po motywy, kolorystykę czy wyposażenie, które nawiązują do pomieszczeń o charakterze przemysłowym zdaje się być sposobem na nadanie wnętrzom ciekawego wykończenia i oryginalności. Jak się przy tym okazuje, styl loft lub styl industrialny można z powodzeniem wykorzystać nie tylko w aranżacjach domowych, ale również w pomieszczeniach o bardziej formalnym, służbowym przeznaczeniu.
Kilka słów na temat stylu industrialnego lub loftowego
Styl loft i styl industrialny mogą być traktowane niemal zamiennie, pomimo kilku, subtelnych różnic.
- Charakter stylu industrialnego (stylu loft) może być uważany za nieco surowy, minimalistyczny – i sporo w tym spojrzeniu prawdy. Nurt wywodzi się bowiem z wnętrz fabrycznych, przemysłowych, w których trudno byłoby uświadczyć przytulności. Na szczęście, na potrzeby aranżacji domowych czy firmowych, styl loftowy nabiera użytkowego komfortu.
- Kolorystyka industrialna jest niezwykle modernistyczna – znajdziesz tu praktycznie wszystkie odcienie szarości (nawiązującej do surowego betonu), trochę czerni, ale też bieli, będącej odcieniem przełamującym taką pofabryczną tonację.
- Meble w stylu loft przywołują na myśl pomieszczenia przemysłowe. Pozornie niewykończony sprzęt z widocznymi, metalowymi elementami konstrukcyjnymi czy też gładkim drewnem w naturalnym odcieniu (elementy drewniane to jeden z charakterystycznych elementów „czystego” stylu loft), a do tego przynajmniej częściowo uwidocznione instalacje (w postaci, chociażby, znajdujących się na zewnątrz miedzianych rurek od centralnego ogrzewania) to przykłady nawiązania właśnie do wnętrz fabrycznych.
Przeniesienie stylu loft do wnętrz biurowych i usługowych
Styl loft czy industrialny to minimalizm połączony z modernizmem, surowość, dążąca do oryginalnej elegancji – i to bez przepychu i blichtru, jak ma to miejsce, na przykład, w stylu glamour. Już sama ta krótka definicja zdaje się potwierdzać, że motywy industrialno – loftowe warto przenieść również do biur, salonów, gabinetów, klinik i lokali usługowych.
Industrialna aranżacja świetnie sprawdzić może się w nowoczesnych salonach usługowych, przede wszystkim związanych z pielęgnacją. Ze względu na chłodną kolorystykę i odrobinę „męski” charakter, loftowe wykończenie zdaje się być stworzone do salonów fryzjerskich i barberskich. Proste, duże lustra w czarnych i gładkich ramach, skórzane fotele, metalowe regały i lampy przypominające szerokie oprawy fabryczne czy kolejowe nadadzą wnętrzu takiego salonu chłodnej, ale godnej zapamiętania świeżości.
Czy styl loft można z równym powodzeniem wykorzystać w biurze? Jak najbardziej! Co więcej, dzięki niemu można osiągnąć efekt eleganckiego profesjonalizmu, który w takich obiektach jest często bardzo pożądany.
Już sama kolorystyka industrialna, czyli stonowane odcienie, pasuje doskonale do przestrzeni biurowej – krzykliwe, ostre barwy nie sprzyjają skupieniu się na pracy, rozpraszają, a do tego bywają trudne do estetycznego „zagospodarowania” w warunkach formalnych.
Biuro w stylu loft to jednak, przede wszystkim, odpowiednie meble – biurka lub stoły robocze z metalowym wykończeniem, proste, ale wygodne fotele obrotowe, a do tego systemy przechowywania dokumentacji zmyślnie ukryte przed oczami petentów sprawiają, że pracownicy mogą poczuć się bardzo komfortowo w tych pozornie surowych warunkach!