Absurdalny, skandaliczny, radykalny – tak zwykło się mówić o stylu Memphis, gdy w latach 80. XX wieku pojawił się w przestrzeni publicznej. Wnętrza zaaranżowane w tej estetyce uważano za mało gustowne. Nic dziwnego – od kilku dekad ówczesnym światem designu rządził minimalizm i proste formy. Przedstawiamy historię jednego z najciekawszych stylów wnętrzarskich, który kilka sezonów temu wrócił do łask w nowej, odświeżonej odsłonie.
Styl Memphis – „Bauhaus w fabryce zabawek Fisher Price”
Memphis to postmodernistyczny styl, który wyłonił się w latach 80. XX wieku na skutek współpracy słynnego kolektywu Memphis Design złożonego z mediolańskich projektantów. Na czele grupy stanął legendarny włoski projektant Ettore Sottsass. Ruch wziął swoją nazwę od piosenki Boba Dylana „Stuck Inside of Mobile with the Memphis Blues Again”, której słuchano ponoć podczas założycielskiego spotkania.
Sottsass i pozostali twórcy Memphis zbuntowali się przeciwko panującemu od kilku dekad kultowi minimalizmu. Pragnęli wprowadzić trochę świeżości do ówczesnej myśli projektowej. Uważali, że zarówno architektura, jak i wzornictwo są nudne, pozbawione humoru i charakteru. Ekscentryczny mariaż geometrii Art Deco, kolorów Pop Artu i kiczu z lat 50. Zaprezentowano po raz pierwszy na Salone del Mobile w 1981 roku, gdzie nie został dobrze przyjęty. Jeden z krytyków określił nawet styl Memphis „Bauhausem w fabryce zabawek Fisher Price”.
Cechy charakterystyczne stylu Memphis
Styl Memphis w latach 80. nie brał jeńców – miał albo zwolenników albo przeciwników. Był tak wyrazisty, że po prostu nie można było przejść obok tak zaaranżowanych wnętrz obojętnie. Nazywano go zuchwałym i bezczelnym, bo sprzeciwił się panującemu w świecie designerów minimalizmowi. Co składało się na tę szaloną estetykę?
- Nawiązanie do estetyki art deco – obłe kształty, figury geometryczne oraz zaokrąglone i pogięte linie.
- Zabawa formą. Twórcy stylu Memphis nie zgadzali się z credo Bauhausu, że „forma podąża za funkcją”, które oznaczało, że meble powinny mieć prostą i funkcjonalną formę. Według nich forma nie musiała niczemu służyć – mebel mógł być po prostu zabawny, a nawet kuriozalny.
- Lastryko i laminat jako główne materiały wykorzystywane do wykańczania wnętrz. Memphis śmiało korzystał także z plastiku, co wydawało się wtedy mało jakościowe i tandetne.
- Jaskrawe, neonowe i pastelowe kolory. Twórcy Memphis twierdzili, że kolory nie muszą do siebie pasować – kpili wręcz z tego, że wyłącznie jasne i stonowane barwy są przejawem dobrego gustu. Neon łączyli z pastelami, czerń i biel z ostrymi printami.
- Meble mające zamiast podstawy figury geometryczne: kule, walce, stożki. Formy stolików kawowych, stołów, szafek były awangardowe i niecodzienne.
- Charakterystycznym wzorem był biało-czarny mikroprint Bacterio, zaprojektowany przez Sottsassa – złożony z krótkich, pozakręcanych w różne strony linii. Chętnie korzystano także ze wzorów zwierzęcych: cętek i zebry.
Styl Memphis to dziwaczne kombinacje, pozornie niepasujące do siebie elementy, natłok wzorów i kolorów. Wszystko to jednak składa się na spójną całość – po prostu: w tym szaleństwie jest metoda!
Styl Memphis dzisiaj – wyrazisty, lecz nie szokujący
40 lat później styl Memphis już nie szokuje. Z jednej strony dlatego, że ludzie przyzwyczaili się do kolorowych, oryginalnych, a nawet dziwnych wnętrz. Z drugiej – styl ten ewoluował i nieco się uspokoił. Jak wyglądają mieszkania w estetyce Memphis dzisiaj? Nabrały nieco ogłady i stały się bardziej wyważone. Wciąż jest w nich sporo koloru i kontrastu, ale bazą jest prosta, minimalistyczna podłoga albo jednolite ściany. Wnętrza są bardziej zachowawcze, ale w żadnym razie nie nudne! Nie ma już po prostu tak dużej potrzeby buntu przeciwko normom, jak to miało miejsce w latach 80., dlatego też styl Memphis jest dziś nieco spokojniejszy.
Krzesła i fotele w stylu Memphis
Jeśli zdecydowałeś się na wprowadzenie szalonego Memphis do swoich wnętrz, zadbaj o to, by wszystkie elementy wyposażenia były spójne. Podpowiadamy, które krzesła świetnie zgrają się z tą estetyką.
- Krzesła tapicerowane w energetycznych albo pastelowych barwach – np. model z tkaniny barankowej w pastelowym różu, który z powodzeniem wstawisz do jadalni lub salonu
- Mocnym akcentem w salonie albo sypialni będzie na pewno wyraziste krzesło ozdobne w formie muszli utrzymane w stylistyce art deco. W naszej ofercie znajdziesz takie modele w kilku wersjach kolorystycznych, np. welur błękitny i welur zielony.
- Sofa muszelka – jeden z ciekawszych i bardziej wyrazistych modeli, nawiązujących do art deco, który nada wnętrzom w stylu Memphis elegancji i subtelności.
Styl Memphis to estetyka, która nawet dzisiaj nie jest odpowiednia dla każdego. Choć nie szokuje tak, jak kilkadziesiąt lat temu, wciąż składa się z niebanalnych form, odważnych kolorów i kontrastów, co czyni ją dość awangardową. Styl ten jest szalenie wyrazisty i nieco ekscentryczny – wnętrza Memphis sporo mówią więc o gospodarzach!