Skuteczny system alarmowy to najlepsza gwarancja bezpieczeństwa dla naszego domu. Rolety, kraty oraz solidne zamki mogą odstraszyć włamywaczy, ale same w sobie spełniają funkcję opóźniającą. Ich głównym celem jest spowolnienie osób, które próbują dostać się do wnętrza. Jeżeli chcemy w pełni zabezpieczyć naszą posesję, warto się zastanowić nad montażem SSWiN (System Sygnalizacji Włamania i Napadu). Taka instalacja pozwoli szybko wykryć nie tylko próby dostania się do wnętrza domu, ale również pożar albo zalanie.
System alarmowy do domu – co wziąć pod uwagę podczas planowania instalacji?
Zanim podejmiemy decyzje o rodzaju systemu alarmowego oraz ilości potrzebnych komponentów, musimy określić nasze potrzeby wobec systemu. Przed wizytą specjalisty należy odpowiedzieć na następujące pytania, co znacznie ułatwi wizję lokalną:
- Czy okolica domu jest bezpieczna? – tereny, na których częściej dochodzi do włamań, będą wymagały bardziej rozbudowanej instalacji.
- Czy dom stoi na uboczu? – posesje umieszczone z daleka od uczęszczanych dróg mogą być bardziej kuszące dla włamywaczy.
- Jakiego rodzaju roślinność występuje na działce? – zarośla oraz drzewa mogą stanowić osłonę dla włamywaczy, jak i skuteczny sposób, aby ukryć elementy monitoringu.
- Jak duży teren chcemy objąć dozorem? – jeżeli na działce znajduje się samodzielnie stojący garaż lub warsztat z cennymi narzędziami, warto pomyśleć nad powiększeniem zasięgu instalacji.
- Jaki jest kształt domu? – okna, drzwi, tarasy oraz balkony stanowią potencjalne punkty wejścia do domu. O rozmieszczeniu elementów SSWiN decyduje również układ pomieszczeń.
- Czy system ma chronić jedynie przed włamaniem, czy również zabezpieczyć dom przed pożarem lub zalaniem?
- W jaki sposób alarm domowy ma informować o niebezpieczeństwie? – wiadomość o zagrożeniu może trafiać do nas lub bezpośrednio do biura ochrony.
Alarm do domu – przewodowy, bezprzewodowy czy mieszany?
Instalacja przewodowa cechuje się niezawodnością i bezobsługowością, jednak pod względem montażu jest bardziej wymagająca. Położenie okablowania wiąże się z kuciem ścian, przez co taka opcja może być nieatrakcyjna dla niektórych osób. Jednocześnie to świetne rozwiązanie dla klientów, którzy dopiero stawiają lub wykańczają swój dom. Montaż systemu alarmowego we wczesnej fazie budowy umożliwia umieszczenie wszystkich przewodów zasilających w ścianach, co zapewnia bezpieczeństwo instalacji. Alternatywą dla tego systemu są rozwiązania bezprzewodowe. W tym wypadku niektóre bądź wszystkie elementy instalacji posiadają niezależne źródła zasilania i kontaktują się z centralą za pośrednictwem specjalnego sygnału radiowego. Pod względem bezpieczeństwa obydwa systemy są porównywalne, aczkolwiek instalacje bezprzewodowe wymagają okresowych wymian baterii lub ładowania akumulatorów. Zazwyczaj czujniki informują nas o tej potrzebie z dużym wyprzedzeniem, dzięki czemu nie musimy się martwić, że instalacja przestanie działać bez ostrzeżenia. Istnieje również możliwość zastosowania mieszanego systemu alarmowego, składającego się zarówno z czujników przewodowych, jak i bezprzewodowych. Systemy mieszane są bardzo efektowne i skutecznie zawiadamiają o zagrożeniu.
Centrala i czujniki – z czego składa się system alarmowy?
Niezależnie od tego, czy zdecydujemy się na system przewodowy, bezprzewodowy czy mieszany, będziemy mieli styczność z podobnym zestawem elementów. Ze względu na różnorodność domów oraz wymagania poszczególnych klientów, instalacje różnią się od siebie ilością podzespołów, które można podzielić na następujące kategorie:
- Centrala – ten element to „mózg” SSWiN. Wszystkie urządzenia w instalacji są połączone z centralą, która odbiera impulsy od czujników i uruchamia syreny alarmowe. Jeżeli chcemy w przyszłości rozszerzać instalację, warto nabyć centralę, która umożliwi podłączenie dodatkowych urządzeń.
- Manipulator – to urządzenie, umożliwiające programowanie instalacji alarmowej w dogodny dla nas sposób. Manipulatory zazwyczaj wyposażone są w ekran oraz szereg przycisków, pozwalających na swobodną modyfikację funkcji systemu.
- Czujniki – to najbardziej zróżnicowana kategoria elementów instalacji alarmowej. W jej skład wchodzą urządzenia, które wykrywają ruch, dym, gaz, hałas, drgania, temperaturę, wstrząsy lub zmianę pozycji okien i drzwi. Przy doborze czujników należy zwrócić uwagę na ich zasięg, wielkość, czas działania oraz parametry, co pomoże dopasować instalacje do naszych potrzeb.
- Syrena alarmowa – to urządzenie ma za zadanie poinformować nas o potencjalnym włamaniu do domu. Syreny nie tylko mogą emitować sygnał dźwiękowy, ale również dostarczyć wiadomość za pośrednictwem sieci komórkowej do nas lub agencji ochrony.
- Zasilanie – niezależnie od rodzaju instalacji warto zaopatrzyć się w dodatkowy akumulator, który będzie podtrzymywał funkcjonowanie systemu w przypadku awarii lub odcięcia prądu.
- Dodatkowe urządzenia – SSWiN może zostać rozbudowany w taki sposób, aby ostrzegał przed pożarem lub zalaniem. Inną możliwością zwiększenia bezpieczeństwa domu jest system monitoringu, obejmujący kamery, które pozwolą na bieżąco kontrolować teren wokół posesji.
Warto zainwestować w dobry system alarmowy do domu, który zapewni bezpieczeństwo Twojej rodzinie i ochroni Twój dobytek!