Szkodniki glebowe niszczą wiele roślin. Walka z nimi nie jest łatwa, przede wszystkim dlatego, że występują w trudnym do rejestrowania obszarze, ale są niewidoczne gołym okiem. Objawy bytowania szkodników można pomylić z chorobami grzybowymi i fizjologicznymi roślin. Czy można walczyć skutecznie ze szkodnikami glebowymi?
Szkodniki występujące w podłożu (szkodniki glebowe) niszczą wiele roślin. Walka z nimi nie jest łatwa, przede wszystkim dlatego, że występują w trudnym do rejestrowania obszarze, ale są niewidoczne gołym okiem. Objawy bytowania szkodników można pomylić z chorobami grzybowymi i fizjologicznymi roślin. Czy można walczyć skutecznie ze szkodnikami glebowymi?
Pędraki
Jednym z najczęściej występujących szkodników glebowych są pędraki, czyli larwy chrząszczy należące do rodziny żukowatych. Pędraki niszczą przede wszystkim korzenie trawy, warzyw oraz bylin, często szkodzą również drzewom. W efekcie ich działalności dochodzi do częściowego lub całościowego zamierania roślin. Jak z nimi walczyć? Jednym z najskuteczniejszych sposobów jest wyłapywanie i likwidacja owadów dorosłych. Można tego dokonać poprzez częste przekopywanie gleby – larwy tych szkodników zginął wystawione na promienie świetlne, szkodzą im też niskie temperatury.
Drutowce
Drutowce są larwami sprężyków, które w glebie mogą bytować nawet przez kilka lat. Idealnym środowiskiem dla nich są zaniedbane i rzadko spulchnianie gleby, o kwaśnym pH.
Szkodliwość drutowców jest znacznie większa niż pędraków. Nie tylko przekręcają bulwy i korzenie, ale również są w stanie wgryźć się w podstawę łodyg, niszczą siewki i zjadają nasiona. W większości przypadków zaatakowane przez nie rośliny zamierają. Zwalczanie drutowców może odbywać się dokładnie tak jak zwalczanie pędraków. Warto również zadbać o zwalczanie chwastów w uprawach, szczególnie skupiając się na uwielbianym przez drutowce perzu.
Nicienie chorobotwórcze
Nicienie są niewielkimi organizmami, które ze względu na swoje rozmiary są niewidoczne gołym okiem. Można je obserwować przede wszystkim na korzeniach, które w efekcie ich żerowania bardzo często zamierają. Pierwsze objawy ich gotowania są trudne do rozpoznania, ponieważ często mylone są z deformacjami, naroślami i uszkodzeniem organów spiżowych. Zwalczanie tych szkodników najlepiej przeprowadzać przy pomocy specjalistycznych preparatów. Przydatne mogą być również gnojówki z roślin, przede wszystkim z czosnku, którymi należy regularnie podlewać uprawy.
Turkuć podjadek
Turkuć podjadek jest najłatwiejszym do rozpoznania ze szkodników glebowych, przede wszystkim ze względu na swoją wielkość i bytowanie na powierzchni gleby. Turkuć zjada korzenie i bulwy, ale nie gardzi również innymi szkodnikami – jego pokarmem są przede wszystkim drutowce. Pojedyncze szkodniki nie stanowią większego problemu, problem pojawia się w momencie, gdy jesteś naprawdę dużo. Turkuć podjadek atakuje rośliny przede wszystkim na żyznych i przepuszczalnych glebach, o umiarkowanej wilgotności. Często atakuje również pryzmy kompostowe. Jednym ze skuteczniejszych sposobów zwalczania tego szkodnika jest wyłapywanie go poprzez tworzenie specjalnych pułapek, które mogą być umieszczane zarówno na powierzchni, jak i pod ziemią.
Więcej informacji na temat zwalczania różnych szkodników glebowych: https://biopartner.com.pl/ochrona-roslin-ozdobnych/.