Trend eko zadomowił się w świadomości wielu z nas. Urządzanie kuchni w stylu eko opiera się nie tylko na doborze naturalnych, nienasiąkliwych i niebrudzących materiałów wykończeniowych, takich jak choćby panele korkowe pozyskiwane bez degradacji lasów, ale również poprzez dobór akcesoriów, które pozwalają wyeliminować wszelką szkodliwą chemię, a także niezdrową obróbkę żywności. Poznajcie top 5 akcesoriów, które warto mieć w swojej kuchni w stylu eko.
#1 Magiczna gąbka
W eko kuchni należy stronić od chemii i najlepiej stosować środki czystości oparte na naturalnych składnikach. W końcu wystarczy odrobina octu z cytryną, by powierzchnie lśniły. Okazuje się jednak, że nie zawsze trzeba zadawać sobie trud tworzenia naturalnych roztworów do czyszczenia powierzchni. Świetnie bowiem sprawdzi się magiczna gąbka. Pewnie zastanawiacie się, co to takiego? Otóż jest to gąbka wykonana z tkaniny melaminowej, którą można czyścić powierzchnie bez dodatku detergentów. Trzeba pamiętać, że nie można czyścić nią drewna, powierzchni tapicerowanych i lakierowanych. Świetnie sprawdza się do usuwania uporczywych plam ze ścian, matowych płytek. W kuchni umyjesz przy jej użyciu nie tylko zachlapane tłuszczem ściany, ale i fugi, powierzchnię blatów roboczych czy stołu, a także kuchenny zlew czy szafki. Sprawdza się nawet do czyszczenia plastiku, gumy czy śladów po kleju. Bez problemu poradzi sobie oczywiście z plamami po kawie czy herbacie. Dzięki niej usuniesz ślady po mazakach czy kredkach, czyli dzieła dzieci ze ścian kuchennych. Wystarczy zwilżyć ją wodą i do dzieła!
#2 Bezpieczne patelnie także do beztłuszczowej obróbki
Czy wiesz, że długotrwałe gotowanie lub smażenie powoduje, że w produktach spożywczych zostaje mniej cennych witamin i minerałów? Z drugiej strony długotrwałe smażenie nie jest zdrowe i spożywanie takich posiłków źle wpływa na układ krwionośny, a także powoduje gromadzenie się złogów i podwyższony cholesterol. Życie w stylu eko to także racjonalne odżywianie, dlatego w kuchni ekologicznej nie powinno zabraknąć patelni Tefal Ingenio. Patelnie z powłoką nieprzywierającą umożliwiają obróbkę termiczną bez dodatku tłuszczu, która sprawia, że posiłki są zdrowsze. Wpisuje się też w styl slow food, który zakłada spożywanie niskoprzetworzonej żywności i promuje celebrację posiłków opartych na naturalnych produktach bez sztucznych dodatków i wzmacniaczy smaku. Idea slow food łączy się również z ideą tworzenia żywności eko, wolnej od pestycydów. Bez wątpienia elementem wprowadzania tej filozofii w życie będą więc akcesoria kuchenne, które nie reagują z żywnością i zapewniają najwyższą jakość przygotowanych dań.
#3 Karafka na wodę
Woda jest obecnie towarem deficytowym, trzeba ją oszczędzać i szanować. Warto też zamiast wody butelkowanej sięgnąć po wodę kranową, tym bardziej że można korzystać z wygodnych filtrów do wody. Aby móc przechowywać wodę pitną w ciągu dnia, wystarczy odpowiednie szklane naczynie. Rezygnacja lub znaczące ograniczenie plastików to pierwsze, o czym powinno się pamiętać, tworząc eko kuchnię. Stąd karafka na wodę będzie nie tylko ozdobą blatu, ale i funkcjonalnym dodatkiem. Zapewni też najlepszy smak wody, a dzięki praktycznemu zamknięciu zapobiegnie jej zanieczyszczeniu.
#4 Bambusowe deski do krojenia
Naszym zdaniem, wybierając eko dodatki do ekologicznej kuchni, trzeba pamiętać także o bambusowych deskach do krojenia. Są lepszym wyborem niż tradycyjne deski drewniane. Bambus to naturalne włókno, zatem wpisuje się w trend eko. Do tego ma znakomite właściwości antybakteryjne i antygrzybiczne. Woda nie wsiąka w strukturę deski i po umyciu takie akcesorium schnie błyskawicznie. Deski najlepiej myć sodą, octem lub cytryną z dodatkiem wody. Dla większej trwałości można je olejować. Zapachy nie przenikają struktury bambusowej deski, zatem świetnie nadaje się do krojenia zarówno warzyw, owoców, jak i mięsa.
#5 Korkowe podkładki pod talerze
Jeżeli szukacie dodatków do kuchni w stylu eko, to nie powinno w niej zabraknąć także korkowych podkładek pod talerze czy kubki. Jak już wspomnieliśmy, materiał korkowy pozyskiwany jest z kory drzew albo z przeróbki korków do wina. Jest całkowicie naturalny, podlega biodegradacji, a przy tym przy pozyskiwaniu kory nie trzeba wycinać drzew. Nie ma zatem bardziej ekologicznego materiału. Warto wybrać go nie tylko na ściany czy podłogi w postaci paneli korkowych, ale również kupując dodatki. Korkowe podkładki nie będą gromadzić wilgoci. Stosunkowo łatwo się je czyści naturalnymi środkami.
Wybierając eko akcesoria do swojej kuchni, tworzysz przestrzeń, w której przyjemnie się gotuje i spożywa posiłki. Dopełnieniem wnętrza mogą być zioła w wiklinowych doniczkach.