Objawy, które pojawiają się w przebiegu chorób stawów, bywają bardzo uciążliwe. Dlatego mogą pokrzyżować Twoje plany treningowe, a nawet utrudnić wykonywanie prostych codziennych czynności. Jak możesz sobie pomóc? W jaki sposób radzić sobie z nieprzyjemnymi dolegliwościami?
Najczęstsze choroby stawów – objawy i diagnostyka
Choroba stawów może stanowić poważną przeszkodę w wykonywaniu codziennych czynności. Ból, ograniczona ruchomość i sztywność stawów – to wszystko sprawia, że dotychczasowy styl życia ulega zmianie. Jak sobie pomóc? Ważne, aby uważnie obserwować organizm i szybko reagować na niepokojące objawy. Im szybciej zgłosisz się do lekarza, który ustali przyczynę, tym większe szanse na poprawę jakości życia. Sprawdź, jak objawiają się najczęstsze choroby stawów i jak wygląda ich diagnostyka.
Reumatoidalne zapalenie stawów
Reumatoidalne zapalenie stawów (inaczej RZS) jak sama nazwa mówi, jest przewlekłą chorobą zapalną. Jakie są jej przyczyny? Do rozwoju RZS predysponują czynniki genetyczne, zakażenia (przypuszcza się, że niektóre wirusy i bakterie mogą zapoczątkować stan zapalny w stawach), palenie papierosów, długotrwały stres, upośledzenie odporności, a także płeć (kobiety chorują częściej).
Najczęstsze objawy reumatoidalnego zapalenia stawów to:
- sztywność i ból (pojawia się najczęściej rano lub gdy przez długi czas stawy pozostają w bezruchu),
- tkliwość (osoby chore skarżą się na ból nawet podczas uścisku dłoni),
- deformacja stawów,
- obrzęk.
RZS atakuje nie tylko stawy, ale także narządy wewnętrzne. Dlatego chorobie może towarzyszyć zapalenie opłucnej, miażdżyca, zespół kanału nadgarstka, anemia, a także guzki reumatoidalne (znajdujące się pod skórą – najczęściej na rękach, łokciach).
Dna moczanowa
Nazywana również „podagrą”. Jest to zapalenie stawów, które pojawia się w wyniku krystalizacji moczanu sodu w płynie stawów. Przyczyną jest podwyższone stężenie kwasu moczowego w organizmie.
Charakterystycznym objawem podagry jest ból oraz zaczerwienienie i obrzęk skóry w okolicy stawu (pierwsze ataki dotyczą najczęściej tych zlokalizowanych w stopie). Objawy pojawiają się z reguły nagle (mogą wybudzić ze snu) i utrzymują się zazwyczaj przez około 3 tygodnie.
Łuszczycowe zapalenie stawów
Pojawia się w przebiegu łuszczycy (z reguły po kilku latach od momentu, gdy pojawią się zmiany skórne). Charakterystyczne objawy to deformacje stawów, ból, sztywność, obrzęk oraz zapalenie palca (poznasz go po tym, że staje się bolesny, zaczerwieniony i odróżnia się od innych palców).
Choroba zwyrodnieniowa stawów
Jest to przewlekła choroba, która dotyka najczęściej osoby po 40. roku życia. Jakie są jej przyczyny? Wymienia się wśród nich czynniki genetyczne, przeciążenia lub uszkodzenia mechaniczne stawu, a także inne choroby (np. niedoczynność tarczycy).
Choroba zwyrodnieniowa stawów objawia się m.in. bólem (nasilającym się w przypadku obciążenia stawu), a także poranną sztywnością stawów.
Co robić, gdy zaobserwujesz niepokojące objawy? Najlepiej jak najszybciej zgłosić się do lekarza. Diagnostyka chorób stawów obejmuje szczegółowy wywiad lekarski, a także badania krwi (m.in. CRP, OB) i moczu oraz badania obrazowe (USG, rezonans magnetyczny, RTG).
Jak leczy się choroby stawów?
Co na stawy? Jak wygląda proces leczenia wspomnianych chorób? Po postawieniu diagnozy lekarz zdecyduje o tym, jak będzie wyglądała terapia. W przypadku chorób atakujących stawy obejmuje ona:
- farmakoterapię (w celu złagodzenia nieprzyjemnych dolegliwości zaleca się m.in. przyjmowanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych);
- rehabilitację (współpraca z fizjoterapeutą może przynieść ulgę w bólu, poprawić ukrwienie tkanek, a także zmniejszyć zanik mięśni);
- przyjmowanie preparatu na stawy, który łagodzi proces zapalny i ma korzystny wpływ na stan kości, chrząstek, ścięgien i stawów;
- leczenie zabiegowe (mowa tu m.in. o endoprotezoplastyce oraz artroskopii);
- modyfikację stylu życia (czyli regularne wykonywanie ćwiczeń zleconych przez fizjoterapeutę, unikanie używek, wzbogacenie diety w składniki o właściwościach antyoksydacyjnych i przeciwzapalnych);
W celu złagodzenia nieprzyjemnych dolegliwości i poprawy jakości życia kładzie się nacisk na kompleksowe leczenie. Efektywna terapia nie kończy się na przyjmowaniu leków – najczęściej stosuje się kilka metod leczenia jednocześnie (w tym modyfikację stylu życia).
Składniki preparatu na stawy, które pomogą Ci złagodzić nieprzyjemne dolegliwości
Odpowiadając na pytanie o to „co na stawy?” należy w pierwszej kolejności przyjrzeć się liście składników umieszczonej na opakowaniu produktu. Powinny znaleźć się na niej:
- składniki mineralne – mowa tu przede wszystkim o miedzi i manganie. Są bardzo ważne w przypadku chorób stawów, ponieważ wpływają na funkcjonowanie kości, stawów oraz chrząstek. Ponadto wykazują właściwości antyoksydacyjne, co oznacza, że chronią układ kostny przed wolnymi rodnikami (jesteś szczególnie narażony na ich szkodliwe działanie, jeśli palisz papierosy, często spożywasz alkohol, prowadzisz siedzący styl życia i nie przestrzegasz zasad zdrowego odżywiania).
- Kolagen – jedno z najważniejszych białek w ludzkim organizmie, które jest istotnym składnikiem budulcowym kości, chrząstek i ścięgien (a także skóry, rogówki oka, zębów, naczyń krwionośnych). Suplementy na stawy, które mają go w składzie są polecane ze względu na to, że zapobiegają występowaniu bólu, sztywnieniu więzadeł oraz ścięgien, a także pomagają zmniejszyć obrzęk i opóźnić proces degeneracji stawów.
- Ekstrakty roślinne (z żywicy kadzidłowca, kwiatów dzikiej róży) – są źródłem naturalnych substancji, które wykazują właściwości antyoksydacyjne i przeciwzapalne. Dzięki temu przyczyniają się do złagodzenia dolegliwości bólowych i chronią stawy przed wolnymi rodnikami.
- Kurkuma – jest nie tylko przyprawą wzbogacają smak potraw. Kurkuma od lat stosowana jest w medycynie naturalnej. Wszystko dzięki temu, że ma silne właściwości przeciwzapalne oraz antybakteryjne.
Czy na rynku dostępny jest suplement wyróżniający się tak unikalną kompozycją składników? Jeśli chcesz zadbać o swoje stawy zwróć uwagę na preparat kolagenowy ViviLife (https://arkazdrowia.pl/produkt/vivilife-na-stawy-60-kapsulek/). Zawiera wszystkie wymienione wyżej składniki. Dzięki temu przyspiesza proces regeneracji stawów, pomaga złagodzić dolegliwości bólowe, a także zmniejszyć obrzęk. A to oznacza, że jego regularne przyjmowanie zwiększa szansę na powrót do dawnej aktywności.