Popularność drewna jako budulca w Polsce cały czas rośnie. Z tego powodu na rynku dostępnych jest coraz więcej projektów domów drewnianych, a inwestorzy częściej decydują się na taki rodzaj budynku. Wraz ze wzrostem popularności domów szkieletowych drewnianych rośnie liczba materiałów, które są oferowane do stworzenia budynku. Jakie drewno wybrać, po czym poznać, że jest wysokiej jakości i skąd mieć pewność, że jest dobrze przygotowane do stworzenia ścian nowego domu?
Jakie drewno wybrać do budowy domu
W trakcie poszukiwań projektu zorientujesz się, że do każdego domu architekci dopasowują odpowiedni rodzaj drewna. W trakcie projektowania biorą oni pod uwagę parametry konstrukcji takie jak ciężar który budynek będzie musiał utrzymać, wytrzymałość mechaniczną, odporność na czynniki zewnętrzne i właściwości fizyczne materiału. W Polsce najczęściej wybieranym materiałem jest drewno z drzew iglastych. Najpopularniejsza jest sosna. Jej drewno jest ogólnie dostępne, ceny nie są wygórowane i jest prosta w obróbce. Zaraz po drewnie sosnowym najczęściej używane jest to ze świerka. Jest ono lżejsze niż sosna, jego ceny są równie atrakcyjne, jednak jest bardziej wrażliwy przez co występuje większe ryzyko gnicia.
Jego zaletą jest natomiast mniejszy przepływ ciepła. Oznacza to, że w zimie ciepłe powietrze zatrzymuje się wewnątrz budynku przez co koszty ogrzewania są mniejsze. Jeśli zamiast na cenę patrzysz na jakość i solidność materiału, wybierz drewno z modrzewia. Masz pewność, że jego drewno nie zgnije tak jak w przypadku sosny czy świerka nawet po impregnacji. Ma bardzo dobre parametry jeśli chodzi o czynniki zewnętrzne, oprócz grzyba nie zagrażają mu też owady czy warunki atmosferyczne. Innym elitarnym gatunkiem drzew iglastych, jednak znacznie rzadziej używanym, jest cedr. Wybudowanie z niego domu jest równie kosztownym przedsięwzięciem co z modrzewia. Inwestor decydujący się na nie ma jednak pewność, że wybiera drewno trwałe, odporne na zgniliznę. Nie jest jednak tak powszechnym wyborem jak poprzednie trzy opcje. W trakcie podejmowania ostatecznej decyzji należy zwrócić uwagę na wady, jakie posiada materiał. Zalicza się do nich chodniki owadzie, zgniliznę, sęki i wszelkiego rodzaju pęknięcia.
Jak przygotowuje się drewno do budowy domu?
Pierwszym etapem jest suszenie. Dzięki temu drewno nie ulega zaparzeniu, a jego podatność na pleśnie i grzyby zmniejsza się. Wilgotność drewna konstrukcyjnego nie powinna przekraczać 19%. Najpopularniejszą metodą jest suszenie naturalne. Drewno jest ułożone w stos, rozdzielone przekładkami, które zapewniają cyrkulację powietrza. Długość tego procesu jest zależna od grubości drzewa i temperatury otoczenia. Jeśli chodzi o drewno potrzebne do budowy domu szkieletowego, to czas suszenia materiału wynosi około 2 miesiące. Inny sposób to suszenie komorowe. Drewno zamykane jest w temperaturze 60 stopni Celsjusza.
Atutem tego procesu jest pozbawienie materiału z czynników chorobotwórczych przez co później nie trzeba go impregnować. Kolejnym ważnym etapem jest struganie. Dzięki temu drewno jest bardziej odporne na ogień i rzadziej atakowane przez insekty. Zamówienie na drewno należy złożyć z odpowiednim wyprzedzeniem. Fachowcy muszą mieć czas na jego odpowiednie przygotowanie i dostarczenie na wskazane przez inwestora miejsce. Gotowy materiał jest przywożony na działkę przy pomocy specjalnego sprzętu ciężkiego.
Budowa domu drewnianego jest dużo szybsza niż murowanego i daje użytkownikowi mnóstwo opcji wyboru materiału, na jaki się zdecyduje. Mimo iż do konkretnego projektu to architekt wybiera rodzaj drewna, możesz najpierw zdecydować się na to z jakiego budulca powstanie Twój dom a dopiero później szukać pasującego projektu.