Koronawirus SARS-CoV-2 pojawił się nagle i w mgnieniu oka zmienił nasze codzienne funkcjonowanie. Trwałe i daleko idące zmiany gospodarcze, to tylko jeden z problemów, z jakimi przychodzi się nam aktualnie zmierzać.
Obecnie największym wyzwaniem na ziemi jest walka o zdrowie i życie milionów ludzi. Jednym z nadrzędnych elementów w walce z koronawirusem jest sprężone powietrze produkowane przez wysokiej jakości sprężarki śrubowe bezolejowe.
Sprężone powietrze – zastosowanie medyczne
Przy niskiej wilgotności powietrza organizm nie jest w stanie samodzielnie poradzić sobie z pozbyciem się drobnoustrojów czy czynników chorobotwórczych. Niska wilgotność wpływa zatem na wzrost zarażenia się wirusem, nawet trzykrotnie. Właśnie dlatego tak istotną rolę odgrywają sprężarki bezolejowe. Sprężone powietrze zaczęło nosić miano lekarstwa XXI wieku. Medycznie sprężone powietrze znajduje zastosowanie do wentylacji w komorach hiperbarycznych czy u pacjentów na intensywnej terapii
Sprężone powietrze wykorzystuje się także w laboratoriach. Cywilizacja boleśnie dotknięta pierwsza falą epidemii zmuszona została postawić w stan gotowości wszystkie szpitale na całym świecie. Posiadane sprzęty okazały się niewystarczające, co skutkowało koniecznością zoptymalizowania wdrażanych na rynek technologii, aby zwiększyć skuteczność leczenia pacjentów. W kontekście walki z koronawirusem sprężone powietrze odgrywa także istotną rolę w dezynfekcji trudnodostępnych powierzchni oraz urządzeń elektronicznych, takich jak telefony czy tablety. Niepoddawane regularnemu czyszczeniu przedmioty, to otwarta droga do rozwoju wirusów i bakterii.
Sprężarka powietrza – jak wybrać odpowiednią?
Wybór odpowiedniej sprężarki nie jest prosty, tym bardziej z uwagi na mnogość tego typu urządzeń na rynku. Przede wszystkim należy kierować się ich wydajnością i skutecznością, w końcu mają za zadanie dostarczanie krystalicznie czystego powietrza terapeutycznego. Sprężanie powietrza w tych urządzeniach następuje przy wykorzystaniu dwóch wirników (męskiego – czynnego i żeńskiego – biernego), które obracają się w przeciwnych kierunkach. Odznaczają się wielostopniową filtracją. Z ich pomocą uzyskuje się czyste sprężone powietrze, konieczne do walki z koronawirusem. Sprężarki śrubowe są urządzeniami wydajnymi i bezawaryjnymi. Z tego właśnie powodu są tak bardzo cenione w branży medycznej. Jeżeli zaś chodzi o sprężarki bezolejowe, tłok produkowany jest z materiałów o niskim współczynniku tarcia, dlatego do ich działania smarowanie olejem jest zbędne. Powietrze przez nie wyprodukowane odznacza się najwyższą jakością i wolnego od zanieczyszczeń, gdyż nie zawiera oleju i mikroorganizmów.
Wysoki wzrost zachorowań na koronawirusa sprawia, że zapotrzebowanie szpitali na sprężone powietrze nieustannie rośnie. Aby skuteczność leczenia ciągle dążyła do doskonałości, niezbędne jest korzystanie z wysokiej jakości urządzeń. Nowoczesne sprężarki śrubowe bezolejowe nie tracą na popularności od początku pandemii. Metoda sprężonego powietrza niezbędna jest podczas kryzysowych sytuacji, tj. w momentach kiedy oddziały szpitalne są przepełnione pacjentami wymagającymi natychmiastowej pomocy. Wysoka wydajność, niezawodność i profesjonalizm, to cechy, jakimi powinny charakteryzować się dobre sprężarki.