Coraz częściej chcemy odizolować się akustycznie od sąsiadów czy uzyskać pomieszczenie o wysokich właściwościach tłumienia dźwięków. Zjawisko wygłuszenia i wytłumienia to zupełnie dwie różne sprawy, jednak można je uzyskać dzięki stosowaniu tapet akustycznych. Wystarczy tylko postawić na odpowiedni model. Pozostaje jednak pytanie – czy takie produkty są w stanie podnieść komfort akustyczny? Poznaj odpowiedź!
Czym są tapety wygłuszające i jak działają?
Należy wiedzieć, że tapety wygłuszające to produkty skutecznie poprawiające właściwości akustyczne w danym pomieszczeniu. Ma na to wpływ ich konstrukcja. Największym powodzeniem cieszą się tapety rozpraszające dźwięki. Składają się z zewnętrznie umieszczonego winylu oraz grubszej warstwy filcu po stronie ściany. Taka budowa sprawia, że tapety akustyczne mają właściwości pochłaniania i rozpraszania dźwięków.
Wszystko za sprawą mikrootworów, które znajdują się w wewnętrznej warstwie tapety. Głos rozchodzący się po pomieszczeniu nie odbija się od ścian i nie tworzy pogłosu. Po dotarciu do tapety zostaje w niej i odbija się od ww. mikrootworów, co skutecznie wygłusza wnętrze. Bardzo dobrym sposobem na pozbycie się hałasów między pokojami w domu mieszkalnym jest wyłożenie ściany wspólnej właśnie takim typem tapety. Wtedy dźwięki dobiegające z każdego z pomieszczeń mają o wiele niższą siłę i są mniej odczuwalne.
Gdzie można stosować tapety akustyczne?
Spektrum zastosowań okładzin akustycznych jest w zasadzie nieograniczone. Można układać je w przestrzeniach publicznych, obiektach komercyjnych i domach prywatnych. Tapety akustyczne sprawdzają się zwłaszcza tam, gdzie powstaje największa ilość hałasu. Aby został wygłuszony, na ścianach, podłodze i suficie warto zastosować odpowiednią izolację. Dlatego ściany, a nawet sufity pokrywa się tapetami wygłuszającymi, a podłogę wytrzymałymi materiałami o wysokim współczynniku tłumienia dźwięków. Świetnym przykładem jest hotelowy korytarz, czy klatka schodowa w bloku mieszkalnym.
Nic nie stoi na przeszkodzie, by taki materiał przykleić również w pomieszczeniach mieszkalnych. Wiele domów wybudowanych jest bez udziału murowanych ścianek działowych lub z materiałów o niskim poziomie izolacji akustycznej. Dlatego tapety wygłuszające świetnie sprawdzą się do stworzenia komfortowych warunków dźwiękowych.
Dodatkowe właściwości tapet akustycznych
Co jeszcze ma znaczenie dla klientów, którzy sięgają po tapety akustyczne? To przede wszystkim łatwość aplikacji i wyjątkowa estetyka. Niepowtarzalne wzornictwo pomaga stworzyć niezwykłą aranżację wnętrza. Tego typu okleina ścienna jest przyjemna w dotyku, może stanowić punktową dekorację lub pokryć całą ścianę, a nawet całe pomieszczenie. Dodatkowo tapety o właściwościach wygłuszających sprawdzają się do niwelowania nierówności na ścianach. Cienkie papierowe modele wymagają wcześniejszego równania ścian, by efekt nie został zaprzepaszczony przez ubytki i wystające elementy. W przeciwieństwie do nich tapety akustyczne mogą być przyklejane na ściany, które nie są idealnie równe. To szybki i skuteczny sposób niwelowania niedoskonałości z jednoczesną odmianą aranżacji.
Jak aplikuje się tapety wygłuszające?
Sposób montażu nie odbiega znacząco od tradycyjnych tapet. Kluczowe znaczenie ma oczyszczenie powierzchni z lotnych elementów i zagruntowanie jej. To pozwala na zwiększenie przyczepności podłoża oraz lepsze uchwycenie kleju. Bardzo ważne jest zastosowanie kleju do tapet ciężkich. Ich waga jest zdecydowanie większa niż tradycyjnych odmian papierowych. Dlatego uchwyt kleju powinien być dopasowany do ciężaru i rodzaju powierzchni.
Bardzo ważne, by nałożyć klej we właściwe miejsce. W przypadku tapet wygłuszających nakłada się go na ścianę, a powierzchnię okleiny ściennej pozostawia się bez niego. Na tak przygotowaną powierzchnię nakłada się tapetę i usuwa pęcherze powietrza przy pomocy specjalnego wałka.
Jak widać, zastosowanie tapet wygłuszających ma sens. Można dzięki nim podnieść komfort akustyczny wnętrza, odmienić jego aranżację i skutecznie ukryć niedoskonałości ścian. Wystarczy sięgnąć po produkty sprawdzonego producenta.