Oświetlenie LED zagościło na rynku w sumie nie tak dawno. Na dobre zadomowiło się kilkanaście lat temu, ale jeszcze wtedy ceny żarówek LED czy innych źródeł światła były dość drogie. Inwestycja w oświetlenie LED nie była okraszona sporymi oszczędnościami. Jak jest teraz i jakie zalety mają lampy i żarówki LED ? Czy warto inwestować w tą technologię oświetleniową ?
Oszczędne oświetlenie LED
Oszczędność, czyli niższy pobór energii elektrycznej, niż inne (żarnikowe, gazowe) źródła światła to jedna z ogromnych zalet oświetlenia w technologii LED. Jak to policzyć, żeby wiedzieć jakie będą oszczędność realne na fakturze ? Otóż załóżmy, że salonie posiadacie podwieszany sufit z ośmioma halogenami GU10 – każdy o mocy 10W. Jeśli chodzi o moc światła odpowiadają one żarówkom 50W. Załóżmy, że w ciągu dnia sufit oświetlony jest przez 6 godzin. Zatem miesięczne pobory energii elektrycznej wyniosą:
- 6 godzin x 30 dni x 8 sztuk x 10W = 2,4kWh (dla żarówki LED)
- 6 godzin x 30 dni x 8 sztuk x 50W = 12kWh (dla żarówki LED)
Podsumowując pobór prądu przy żarówkach LED wyniesie 2,4 kWh, a przy zwykłych 12 kWh. Zakładamy, iż jedna kWh kosztuje 80groszy. Zatem żarówki LED spowodują ubytek z naszego portfela 1,92PLN, a tradycyjne uszczuplą nas o 9,6PLN. Tego czego nie założyliśmy to większy koszt żarówki LED. Oszczędne źródła światła LED znajdziecie w praktycznie każdym sklepie Internetowym i stacjonarnym. Jednym z nich jest DK LED – sklep z oświetleniem LED.
Długotrwała praca diody
Któż z Was nie pamięta żarówek, które uszkodziły się po upadku, albo popracowały kilka godzin i po prostu przestały świecić ? Tak było, żeby uzyskać większą ilość światła w pokoju, trzeba było zaopatrzyć się w mocne żarówki rzędu 80, czy 100W, które to większość energii zamieniały na ciepło. Otóż nowoczesne źródła oświetlenia LED podają deklarowany czas pracy w tysiącach godzin. Zakładając, że takie źródło będzie działać 10 tysięcy godzin, uzyskujemy 416 dni ciągłej pracy. Takiej wydajności nie uzyskalibyśmy nigdy kupując lampę opartą na żarniku, czy świetlówkę gazową.
Barwa oświetlenia LED
Słyszeliście o ciepłej, neutralnej i zimnej barwie światła ? Zapewne niejedna osoba z Was nie wiedziała na początku o co chodzi. Otóż kupując lampę, naświetlacz, czy żarówki LED możecie wybrać:
- barwę ciepłą (około 2700-3000 Kelwinów) – dzięki niej uzyskacie przyjemny, relaksujący klimat w którym odpoczniecie,
- barwę neutralną (około 4000-4500 Kelwinów) – kupcie ją do biura, garażu, warsztatu i innych pomieszczeń, w których będziecie pracować lub po prostu spędzać czas, barwa neutralna jest najbardziej podobna do dziennego światła,
- barwę zimną (około 6000 – 6500 Kelwinów) – potrzebujcie energii, pobudzenia to właśnie ta barwa będzie najlepsza, daje najmocniejsze światło.
Odporność na wstrząsy i uderzenia
Planujesz zakup oświetlenia LED przez Internet ? Nie ma problemu ! Żarówka nie pęknie podczas transportu, lampa się nie stłucze, gdyż nowoczesne urządzenia oświetlające w technologii LED są odporne na uderzenie i wstrząsy. W związku z tym nastąpił w ostatnich latach ogromny wzrost sprzedaży oświetlenia LED przez Internet (sklepy i portale aukcyjne).
Pozostałe zalety oświetleniowej techniki LED
Jeśli nadal nie jesteście przekonani do oświetlenia LED dodamy poniższe zalety:
- brak promieniowania UV,
- błyskawiczne uzyskiwanie maksymalnej mocy,
- brak efektu migotania,
- niski poziom wydzielanego ciepła,
- ogromny wybór różnorakich źródeł światła LED (żarówki, plafony, paski, listwy, naświetlacze i inne).