Zawory przemysłowe stanowią niezbędny element wielu skomplikowanych instalacji, w których kluczowe znaczenie ma niezawodna kontrola przepływu medium. Właśnie z tego powodu powinny być wykonane z trwałych materiałów, odpowiednio dobranych do specyfiki branży. Trzeba mieć bowiem na uwadze, że inny rodzaj zaworów sprawdzi się w przypadku kontaktu z gazami, a inny, kiedy przepływać będą przez nie szkodliwe substancje chemiczne.
Wybór niezawodnych zaworów przemysłowych ma ogromne znaczenie dla sprawnego działania całej instalacji, co pozwala ograniczyć koszty związane z częstymi naprawami lub koniecznością przeprowadzania skomplikowanych prac konserwacyjnych. Poniżej przedstawiamy, jakie są najważniejsze funkcje oraz zastosowania zaworów wykorzystywanych w przemyśle.
Czym są zawory przemysłowe
Na początku warto przyjrzeć się bliżej temu, czym dokładnie są zawory przemysłowe. Otóż są to elementy systemów rurociągowych, jakie spotkać możemy w wielu branżach. Wśród najpopularniejszych wskazać można przemysł chemiczny, naftowy, gazowy albo wodno-kanalizacyjny. To właśnie ten ostatni najczęściej kojarzy nam się z koniecznością stosowania zaworów.
Wspomniane komponenty mają za zadanie regulować przepływ medium w rurociągach. Mogą być nimi między innymi ciecze, gazy, a czasami nawet ciała stałe. Zawory pozwalają na otwieranie lub całkowite zamknięcie przepływu, gdy zachodzi taka konieczność. Ta druga sytuacja pozwala przykładowo na dokonanie przeglądy instalacji, kiedy zachodzi taka konieczność.
Funkcje zaworów przemysłowych
Zawory wykorzystywane w skomplikowanych aplikacjach przemysłowych pełnią kilka bardzo ważnych funkcji, wśród których wskazać należy przede wszystkim:
- zmiana kierunku przepływu medium;
- precyzyjna regulacja natężenia przepływu;
- możliwość odcięcia przepływu, kiedy zachodzi taka konieczność;
- zabezpieczenie przed cofaniem się substancji, gazów albo ciał stałych w instalacji.
Warto także mieć na uwadze to, że zawory przemysłowe – dzięki możliwości zamknięcia przepływu na określony czas – pozwalają na dokonanie niezbędnych napraw oraz prac konserwacyjnych w instalacjach.
Zastosowanie zaworów w przemyśle
Wybór odpowiednich zaworów przemysłowych jest bardzo ważny ze względu na bezpieczeństwo oraz sprawność działania całej instalacji. Wybierając konkretny model, oprócz parametrów technicznych, czyli na przykład rozmiaru, należy wziąć też pod uwagę wiele innych czynników. Tutaj wskazać należy przede wszystkim rodzaj medium, jakie będzie przepływać przez zawór. W dużej mierze ma to wpływ na materiał, jaki powinien być użyty do produkcji zaworów.
W przemyśle naftowym, a także instalacjach wodnych i gazowych, doskonale sprawdzają się na przykład zawory kulowe. Wyposażone są w specjalną obrotową kulę, pozwalającą na szybkie otwieranie i zamykanie przepływu. Na rynku znajdziemy także zawory dedykowane do tlenu. Takie rozwiązania znajdują swoje zastosowanie głównie w medycynie. W miejscach, które są bardzo mocno zanieczyszczone przez ciała stałe, jak chociażby oczyszczalnie ścieków, warto postawić na skuteczne zasuwy nożowe. Sprawdzają się też one w przemyśle papierniczym.
Jak dopasować zawory przemysłowe?
Dopasowanie zaworów przemysłowych nie musi być skomplikowane, pod warunkiem, że pamiętamy o kilku ważnych kwestiach. Przede wszystkim należy wziąć pod uwagę, co już zostało zasygnalizowane, rodzaj przepływającego medium. Inne rozwiązania sprawdzają się w przypadku gazów, a inne mediów agresywnych chemicznie. Z tym wiąże się kolejna sprawa, a mianowicie temperatura i ciśnienie medium.
Warunki pracy w dużej mierze determinują to, z jakich materiałów ma być wykonany zawór przemysłowy. Popularną opcją są na przykład te wykonane ze stali nierdzewnej, odpornej na korozję oraz działanie szkodliwych substancji chemicznych. Inny popularny materiał, używany do ich produkcji, to mosiądz.