Zbieranie wody opadowej w obecnych czasach staje się coraz popularniejszym rozwiązaniem, czemu trudno się dziwić. Wykorzystujemy ją do podlewania ogrodu, ale także prania czy spłukiwania wody w toalecie. Naturalnie więc pojawiają się pytania, jak wybrać zbiornik na wodę deszczową, czym się kierować podczas zakupu i na co zwrócić uwagę? Nie czekaj i dowiedz się wszystkiego już teraz!
- Zbiorniki na wodę deszczową – rodzaje.
- Wykorzystanie wody deszczowej.
- Wydajne pompy do deszczówki.
Wykorzystanie deszczówki niesie za sobą wiele pozytywnych konsekwencji. Dzięki niej odciążymy wodociągi miejskie (które coraz częściej zmagają się ze spadkami ciśnienia wody), jednocześnie gwarantując sobie niemałe oszczędności w rachunkach. Co więcej, zbiorniki na deszczówkę plastikowe służące do magazynowania i późniejszego rozsączania wody deszczowej dają tak potrzebny oddech środowisku naturalnemu…
Zbiorniki na wodę deszczową – rodzaje
Wyraźnie więc widać, ile dobrego zrobimy, zbierając deszczówkę. Zbiorniki do niej staną się jedną z najważniejszych przeprowadzonych inwestycji. Szybko się jednak przekonamy, że istnieje ich wiele rodzajów, różniących się między sobą wykonaniem, designem, ale i przeznaczeniem. Podstawowe (też dekoracyjne) zbiorniki na deszczówkę to modele stojące. Może to być np. atrakcyjna beczka na deszczówkę. W naszym zasięgu pozostaje również zbiornik podziemny (z reguły bardziej pojemny i o szerszym zastosowaniu).
Wykorzystanie wody deszczowej
Jak zostało wspomniane, pojemnik na wodę deszczową, w tym beczkę na deszczówkę, wykorzystamy do podlewania roślin, np. ogrodu warzywnego czy trawnika. Co jednak istotne, woda opadowa może zostać użyta także w domu, między innymi do spłukiwania toalety i zasilania pralki. Aby do tego doszło, niezbędne jest jej przefiltrowanie i oczyszczenie, co odbywa się w specjalnych zbiornikach podziemnych. Ich montaż dedykowany jest dla nowo powstających budynków, ze względu na zakres prac do wykonania.
Wydajne pompy do deszczówki
Zbiornik na deszczówkę może być różnej wielkości. Najmniejsze modele mieszczą w sobie około 100 litrów wody, podczas gdy największe mają pojemność nawet 10 000 litrów. To, na jaki się zdecydujemy, zależy ściśle od naszych potrzeb, ale i powierzchni dachu, skąd woda będzie spływać. Ważne przy tym, żeby zawsze wyposażyć się w wysokiej jakości pompy do deszczówki. Wydajna i wytrzymała pompa do zbiornika na deszczówkę charakteryzuje się możliwością nieustannej pracy przez długi czas, utrzymaniem stałego ciśnienia oraz prostotą w obsłudze.